Marilyn Monroe székely felfedezőjére emlékeznek
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hall...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Szonda Szabolcs, a Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója azzal vezette fel az estet, hogy a jelenlevőket a természet és az emberi természet köti össze. Ezt ők maguk is jóváhagyták. Tulajdonképpen ezt demonstrálná az is, hogy indián nevet vettek fel, a beszélgetés moderátoraként is működő Jász Attila, az Új Forrás folyóirat főszerkesztője, a Csendes Toll nevet viseli, míg Murányi Sándor Medvéket Ölelő Testvér, Muzsnay Ákos pedig Fehér Sólyom, mindannyian kollégák az Új Forrás törzsben.
„Szeretem az olvasóimat, ezért vékony könyvet írtam” – viccelődött Murányi, akit könyve borítóján így jellemeznek: „volt ferences szerzetesjelölt, országos karate- és néptáncbajnok, kabátvasaló munkás, óraadó egyetemi tanár és kukta a budaörsi Ikeában. A hargitai medvék és a dunai harcsák között ingázik.”
„Mindenki élete egy regény, vagy egy novella” – hirdeti a székelyudvarhelyi, többszörösen díjazott író, aki saját bevallása szerint hét évig élt a vadonban, a medvék között, vélhetően azért, amit Fried István irodalomtörténész így fogalmaz meg a könyv ajánlójában, „a medvés erdő egyszerre szűk tere a kíváncsiskodóknak és tág tere azoknak, akiknek a természet, csendjével és félelmetességével, a meghitt, otthonos létezés felejthetetlen helye.”
Murányi kötetecskéje hét novellát tartalmaz saját és fiktív néven szereplő, többnyire székely – vagy elszékelyesedett – emberekkel (utóbbi esetén a Medvepásztorra gondolunk, aki valóban igen fordulatos életet vallhat magáénak), illetve a novellákhoz illeszkedő, „22. századi barlangrajzokat”, melyek azt próbálják sugallni, nem fog kihalni az ember, csak megtisztul.
A láthatatlan, mely az est egyik fő témája volt, Muzsnay Ákos grafikus jellegzetes ábrázolásmódú képein jelenik meg, amelyek jelmondataik, ajánlásaik által Tarkovszkij-, Pilinszky János-, József Attila-, Dosztojevszkij-gondolatokhoz kapcsolódnak. Muzsnay gyolcsba tekert figuráinak nincs arca, így próbálják a láthatón túli történetet, drámát megmutatni. Ennek gyökere egy fiatalkori eseményhez, egy maradandó tapasztalathoz nyúlik vissza: a szeméttelep melletti csövesről, Muzsnay portréjának egyik alanyáról derült ki, hogy ötgyermekes irodalomtanár. „A fejét rajzolom, de nem tudok róla semmit”. Egy még korábbi élmény is erre az útra vezette: az 56-os sortűz egyik tanújáról, egy zokogó nőről készült képpel egy egész tragédiát kellett elmondani. Tarkovszkij mondatai teljesen igazak a Muzsnay-életműre: „abban, amit látok, jelen van valami, amit nem látok közvetlenül. A kép nem más, mint a láthatatlan dolgok közvetítése, vagyis láthatóvá tétele.” Az életmű-kötet ezért nem egyszerűen átlapozható, inkább meditatív szemlélődésre késztető.