Vetró-plakettet avattak Mezősámsondon
Bethlen István gróf, egykori magyar miniszterelnök bronz emlékplakettjét leplezték l...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ezzel az alkotó születésének 130. évfordulójára emlékezik a szervező Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala és az EMűK, partnerségben a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézettel. Több szempontból is újdonságnak számít, hiszen itt először rendeznek emlékkiállítást olyan magyar festőnek, akinek a teljes életműve a 20. század első felében bontakozott ki. Az eddigi mintegy százharminc tárlat ugyanis a második világháború utáni képzőművészeti élet jelentős szereplőit, valamint kortárs fiatal alkotókat mutatott be, régebbi mesterek alkotásai csak a különböző gyűjteményekből (pl. a Böhm- és a Kántor-gyűjtemény, dr. Kovács Ádám vagy a Sapientia Alapítvány gyűjteménye) válogatott anyagokban szerepeltek.
Jándi Dávid a Bereg megyei Jándon született Léderer Dávid néven, Nyíregyházán nőtt fel. 1911-től a nagybányai művésztelepen tanult mesterei, Thorma János, Ferenczy Károly és Réti István keze alatt. Művészeti tanulmányait megszakított a frontszolgálata, illetve orosz fogsága, de 1915. évi szabadságát is Nagybányán töltötte, 1918-tól pedig újra ott dolgozott. Élete végéig, az impériumváltást követően is megőrizte kapcsolatát a nagybányai művészteleppel, Erdéllyel. 1926-ban Mattis Teutsch Jánossal és Kmetty Jánossal együtt a Nagybányai Festők Társaságának rendes tagjává választották, 1930-ban pedig többedmagával megalapította a Barabás Miklós Céhet.
A törekvő, robbanó temperamentumú alkotó életművének első szakaszát barokkos, drámai feszültséggel telített kompozíciók, egymásba csavarodó testek, biblikus vagy mitológiai témák feldolgozása jellemzi. 1927-től kezdődően a sűrű tónusból egy letisztultabb látásmód bontakozik ki, míg a ’30-as évekbeli képein nagyfokú stilizáció figyelhető meg. A következő évtizedben stílusa teljesen megváltozik, olajképein elsősorban a szociális megközelítés válik megfigyelhetővé.
Az augusztus 26-ig látogatható tárlaton a művész 57 alkotása szerepel festészetének mindenik korszakából, amelyeket romániai és magyarországi köz- és magángyűjteményekből (összesen tizenhét különböző forrásból) válogattak. A legtöbb mű Volker Bulitta magángyűjteményéből származik, a közgyűjtemények sorából pedig a Nagybányai Művészeti Központ emelkedik ki, ahonnan nyolc munkát kölcsönöztek a szervezők. Külön említést érdemel a kolozsvári Unitárius Püspökség gyűjteményének legértékesebb darabja, Jándi egyik főműve, az 1926-os, nagyméretű Levétel a keresztről. Ugyanakkor egy színezett kerámiaszobrot (Anya gyermekével, 1930) is kiállítanak, amelyen kívül csupán még egy maradt fenn. A kiállításhoz háromnyelvű, igényes katalógus is készült.
Címlapfotó: Jándi Dávid: Fekvő akt a Kereszthegy előtt (1933) – a Maros Megyei Múzeum gyűjteményéből