Gyermeki lelkek az iskolai tanácsadó szobákban: válsághelyzetek és megoldások
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környeze...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kovásznán sokáig csak a helyi román közösségnek volt úgymond „saját bejáratú” nyári fesztiválja, méghozzá az Illés napjához köthető juhászlakodalom formájában, amire ugyan sok magyar kilátogatott, de azért túlzás lett volna az egész vidék értékeit, hagyományait megvillantó rendezvényként aposztrofálni. Így született meg a forgácsfesztivál ötlete, amihez a téma kínálta magát, hiszen Orbaiszék múltja és jelene egyrészt egybefonódik az erdőkitermeléssel, másrészt – az előbbiből adódóan – a környéken sokan űznek ma is a fa megmunkálásával kapcsolatos mesterséget.
Mindezt Gyerő József, a fürdőváros polgármestere imigyen fogalmazta meg egyik korábbi nyitóbeszédében: „Orbaiszék Háromszéknek az a része, ahol az emberek életében a hegyek, az erdők mindig meghatározó szerepet játszottak. A fadöntés és -kitermelés, a gallyazás, kéreghántás, osztályozás, tűzifakészítés, a tájolás munkafázisai, a felhasználás, megmunkálás, értékesítés az orbaiszéki székely népi kultúra szerves részét képezte. Rendezvényünk neve nem éppen a faanyag legjavaként emlegetett, de a verejtékes munkával szépet teremtő, mégis egyszerűségre, szerénységre utaló forgácsot idézi; úgy vélem, hitelesen beszél a szervezők által kitűzött célokról. Felmutatni a népi mesterségek értékeit, népviseletünket, népszokásainkat, néptáncainkat, de a székely konyha ízvilágát is.”
Július 29–30-án negyedik alkalommal szervezik meg a fesztivált, ezúttal is Kovászna központjában. Első nap, szombaton csak estére van kulturális program betervezve: 19 órakor a Muskátli zenekar nótaestjével indítanak, 20.30-től pedig a Szállj fel, szabad madár című összeállítást tekinthetjük meg a Background zenekar és a Kőrösi Csoma Sándor Líceum Magnificat gyermekkórusa előadásában.
Vasárnap 11 órakor a zágoni ifjúsági fúvószenekar és mazsorett-csoport vezeti fel a későbbi eseményeket, így a 12 órára időzített huszárfelvonulást és a 12.30-kor esedékes megnyitót, amelynek ünnepélyességét a barátosi Ferencz Ernő Református Fúvószenekar közreműködése fokozza. Ezt a Kovásznai Tanulók Klubja magyarstilizálttánc- és palotástánc-bemutatója, valamint zágoni népdalcsokor követ, majd 14 órakor a Száz sepsiszéki recept című könyvet ismerteti kiadója.
Délután 3 órakor lépnek színpadra a lécfalvi Nemere Néptáncegyüttes tagjai, valamint kommandói Horn Dávid Általános Iskolai táncosai, egy órával később pedig zabolai gyerekek, illetőleg Thiesz Katalin tanítónő kovásznai tanítványai ropják a táncot. 17 órától Erős Judit népdalénekes-zenepedagógus tart „népzene-beavatót” kisgyerekeknek és szüleiknek; mások a favágóverseny résztvevőinek szurkolhatnak. 18 órakor népi gyermekjátékokat tanulhatunk, ismét fellép a Magnificat, továbbá a Kodály Zoltán Furulyakör, valamint a kovásznai Recefice, Pitypang és Vizetke néptánccsoportok. 18.45-kor István Ildikói és barátai hívnak táncházba, a tombolahúzást követően Homonyik Sándor koncertje zárja a rendezvényt. Az állandó programpontok közül a népimesterség-bemutató, hagyományostermék-vásár, csörögefánk-készítés, pónilovaglás, különféle gyermekfoglalkozások, családi próbák emelhetők ki, de természetesen eszem-iszomra is lesz lehetőség.
Fotók: Kocsis B. János felvételei a 2019-es fesztiválon készültek