Hármasban a legjobb
A Vigadó Művelődési Központ és a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza partne...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Előadásod Erdővidék népzenéjére irányul. Mi volt a célod ezzel a bemutatóval?
– Kutatásom Erdővidék mint néprajzi kistáj néphagyományára irányul, különös tekintettel a kistáj népzenéjére. Ez a kutatás két éves munkám, és az államvizsga-dolgozatom is egyben. Igyekeztem megvizsgálni és összefoglalni mindazoknak a kutatóknak a munkáját, akik Erdővidék népzenéje szempontjából adatokkal tudnak szolgálni, és akiknek a tanulmányai, gyűjtései alapján átfogó képet nyújthatok a térség népzenéjéről. A célom a bemutatóval, hogy tájékoztassam mind az erdővidékieket, mind a háromszékieket, hogy foglalkozom ezzel a témával, és hogy felhívjam rá a figyelmüket, hogy miért fontos ez a kutatás, és miért kell közös ügynek, akár közös munkának lennie. Minél többen tudják, hogy mit szeretnék elérni, annál többen tudnak új információkkal, akár képanyaggal, adatközlők megismerésével kapcsolatban segíteni a kutatásban. Az előadáson így a dolgozatomat fogom röviden bemutatni, előadok néhány erdővidéki népdalt, felcsendülnek hangszeres darabok is.
– Célod, hogy más tájegységek zenéjét, táncait is bemutasd?
– Erdővidék az etnomuzikológiában kevéssé kutatott néprajzi kistáj, ugyanakkor nagyon közel áll a szívemhez. A három kistáj – Felső-, Alsó-Háromszék és Erdővidék – közül azért választottam éppen Erdővidéket, mert több projekt alkalmával megtalált a téma, és megfogott ez a kistérség. Ugyanakkor elsőre egy csöppnyivel kisebb falat, mint a még kevesebb adattal rendelkező Felső-Háromszék. Mesteri tanulmányaim alatt viszont már Felső-Háromszék népzenéjének kutatását is kitűztem magamnak, ez lesz a disszertációm témája. Mindkettő esetében ugyanazok az okok, tudni szeretném, milyen volt a népzenekultúra szülőföldemen, Háromszéken. Szeretnék hitelesen szólni a témában, és összegyűjteni az összegyűjthetőt, miután tudom, hogy más erdélyi tájegységekhez képest kevesen szóltak Háromszék népzenéjéről, és még kevesebben tették ezt hitelesen.
– Csupán a magyarlakta településeken gyűjtöttél adatokat. Miért?
– Egyelőre még nem beszélünk gyűjtésről. Elsőként az volt a sürgető feladat, hogy minden eddigi néprajzi adatot összegyűjtsek és megállapítsuk Erdővidék népzenéjének általános jellemzőit. Mindebben az összes erdővidéki település – összesen 22 – adatait figyelembe vettem – hivatkozva a települések felsorolásában egyes kutatókra –, és az ezután következő gyűjtés során is hasonlóképpen járok el.
– Hol lesznek még bemutatók?
– Tervben van Erdővidék más településein is egy-egy bemutató, de ennek gondolata még csak a legutóbbi, Baróton tartott előadáson merült fel. Ugyanakkor már páran jelezték, hogy Sepsiszentgyörgyön is alkalmas lehetne bemutatásra a téma.