Hármasban a legjobb
A Vigadó Művelődési Központ és a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza partne...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Miért tartja ön fontosnak a gyerekszínházat?
– Nem lehet túl korán kezdeni a gyerekek közösséghez, kultúrához és színházhoz való szoktatását. Úgy érzem ez a legfőbb feladatunk, hogy megszerettessük a gyerekekkel a színházat. A gyerekszínház, ahol szórakozva tanulunk és tanulva szórakozunk, az alapja annak, hogy színház- és kultúrakedvelő, -igénylő nemzedék nőjön fel.
– Az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház gyermek- és bábelőadások mellett kísérleti színházi produkciónak is helyet ad a felnőtteknek ajánlott underground programon belül. Ez miből áll pontosabban?
– Akkor sem engedjük el a gyerekek kezét, ha már kinőttek a bábszínházból. Itt lép színre a színházi nevelési programunk, mely keretén belül vannak V–VIII., IX–XII. osztályosoknak szánt előadások. Ezek lehetnek eleve interaktív előadások, azaz maga a néző is részt vesz bennük, vagy előadások után tartunk feldolgozó drámapedagógiai foglalkozásokat.
– Játszóházakat, műhelymunkákat, fiataloknak és hátrányos helyzetűeknek szánt színházi programokat is szerveznek. Ezt miért tartják fontosnak?
– Az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház a mindenkié. Igyekszünk minden korosztályt megfogni, és igényei szerint kielégíteni. Lassan hét éve csecsemő előadásaink is vannak, 0–4 éveseknek. Időtartamban ezek persze rövidebbek, és a színészekkel közös játszóházban végződnek. Ők már óvódás korukra szokva lesznek a színházzal. Próbálunk betekintést nyújtani a kulisszák mögé, megmutatni hogyan is készül el egy-egy produkció, előadás. A hátrányos helyzetű gyerekek már évek óta visszajáró vendégeink. Szerepet vállalunk a társadalomba való beilleszkedésükbe, azaz nem csak a kimondottan nekik szervezett előadásokra hívjuk meg őket. Felemelő érzés időről időre megajándékozni őket egy-egy előadással.
– A Vigadó Művelődési Házban február 13-án lépnek fel Vándor Miska című előadásukkal. Mit kell tudni erről a produkcióról?
– Ötven perc tömény móka és kacagás. Komolyra fordítva a szót, ez egy ősbemutató, eleve a társulatra íródott. A vásári bábozás és élőalakos színház ötvözete. Vándor Miska és házsártos felesége, Katika kalandjaiba nyerhetünk betekintést, melyeket két mutatványos is végigkísér. Bonyodalmas virágvásárlás, ördögökkel való küzdelem bontakozik ki a néző szeme előtt, de a furfang és az optimizmus minden helyzetben a szereplők segítségére siet. Az összetartás és a szeretet mindent legyőz. A főszereplők úgymond két dimenzióban jelennek meg, azaz a bábok mozgatóikról lettek megmintázva.
– Többször jártak már Kézdivásárhelyen. Mi köti ide önöket?
– Ez már egy több évtizedes kapcsolat. Kezdetben, amikor még nem voltak helyi bábszínházak, az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház missziónak tekintette, hogy a Székelyföldre is elvigye előadásait. Ehhez a hagyományunkhoz a továbbiakban is szeretnénk hűségesek maradni. Természetesen elsősorban a lelkes közönség, ami ide köt, amiért évente háromszor is visszajövünk. Nagy örömmel és elégtétellel nyugtázzuk, hogy mind a gyerekeknek, mind a pedagógusoknak felcsillan a szeme, mihelyt értesülnek, hogy újra itt az Ariel. Idehúznak a mindig kedves és segítőkész helyi munkatársak, akiknek köszönhetően minden előadásunk zökkenőmentesen zajlik. Végül, de közel sem utolsó sorban, mindig felemelő érzés a Vigadó impozáns épületében dolgozni, játszani.
– Mit ad a gyerekszínház, és mit egy felnőtt színház?
– Míg a gyerekszínház igyekszik megtanítani, hogy a jó mindig elnyeri jutalmát, a gonosz méltó büntetését, a kitartás, az összetartás, türelem és a szeretet mindent legyőz, addig a felnőtt előadások időszerű problémákat boncolgatnak. A kamaszokat az életkorukban felvetődő problémákon, megoldásokon való elmélkedésre készteti, míg a felnőtteknek is segít a hétköznapi, vagy annak tűnő gondokkal való küzdelmeken felülkerekedni.
– Milyen egy jó gyerekelőadás?
– Amikor egy előadás alatt felharsan a gyerekkacaj, végén kitör a vastaps, és skandálják a gyerekek, hogy „Vissza! Vissza!”, majd a teremből kijövet több száz csillogó szempár tekint ránk, fülig érő mosoly keretében és kíváncsian kérdik „Mikor jöhetünk még?”, akkor nyugodt lelkiismerettel kijelenthetjük, hogy ez egy jó gyerekelőadás.
Tamás Réka