Hármasban a legjobb
A Vigadó Művelődési Központ és a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza partne...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– A kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképzőben tanultál matematika és informatika szakon, de jelenleg Budapesten tanítasz irodalmat és filozófiát, emellett még írsz is. Hogyan történt ez a váltás?
– „Keserves és hosszú az út a léttől a megismerésig, a megismeréstől a fölismerésig” – írja Szilágyi Domokos. Elsősorban köszönetet mondanék a szüleimnek: hősiesen harcoltak mellettem, mikor olvasni tanultam, hol sírva, hol utálkozva. Bevallom, nehezen indult, de azóta is ebből élek. Középiskolában, a Boér Géza-teremben a magyarórák nyitották rá a szemem a szépirodalomra. A legelső nagy falat Esterházy Péter Semmi művészete volt, kilencedikben matekórán is ezt olvastam a pad alatt, szegény Anti bácsi elkobozta, majd miután meglátta a szerző nevét, visszaadta ezzel a fél mondattal: „Tudtad, hogy matematikus?”. Onnantól kezdve már a tanárok is sejthették, ez lesz az én utam. Kivéve egyet, Deák Magdolnát, aki nagyon tudatosan, évről évre építette az irodalmi műveltségem, felkészítőket tartott, versenyeket nyertünk, és nagyokat teáztunk egy-egy vers felett. Tíz év telt el azóta, de minden napomat átszövi az a szemlélet, gondolkodásmód, lelkesedés, és ennek tudható be, hogy jelenleg én is tanítok. Volt kitől tanulni. Köszönet érte, sokadjára is!
– Államvizsga dolgozatodat Hervay Gizella munkásságáról írtad, ma már Hervay-kutatóként emlegetnek. Honnan a Hervay iránti szerelem?
– Előbb ismertem Szilágyi Domokost, Hervay Gizella férjét. Őket sokszor így azonosítják, férj és feleség, pedig csak három évig voltak házasok, a Házsongárdban mégis egymás mellé vannak temetve. Valahogy mégis emblematikussá vált az ő szerelmük, főként a huszadik század második felének erdélyi irodalmában. Hervayval egyetemen kezdtem komolyabban foglalkozni, két okból: egyrészt kevés szakirodalmat lehetett találni róla, így biztos voltam abban, lesz, amiről írni, másrészt a verseiből készült gyűjteményes kötetet (Az idő körei, szerk. Balázs Imre József) volt a ballagási útravalóm Deák Magdolnától, tehát ki volt jelölve az utam. A Hervay-kutató jelenleg még csak annyiban áll, hogy irodalomelméleti tanulmányokat írok a költészetéről.
– Jelenleg milyen kutatásokkal foglalkozol?
– Elsősorban pedagógiai kutatásokat végzek, hogyan lehet jól tanítani az irodalmat, milyen módszerekkel, eszköztárral, hogyan lehet közelebb vinni a diákokhoz. A háttérben pedig egy hosszabb projekt előkutatása fut, amely a hatalmi nyelvezet irodalmi megnyilvánulásait állítja középpontba. Hervay Gizella költészete lesz ennek is az alapja.
– Miket írsz és miről? Honnan meríted az ihletet?
– Sokáig terápia volt az írás, naplószerű versek születtek, persze a lírai én sosem azonosítható a költővel, azoknak a feszültségeknek és szorongásoknak tudtam hangot adni, amelyek nem hagytak nyugodni: elköltözés otthonról, Kolozsváron és Budapesten az idegenség, a kötődés iránti vágy, az új viszonyrendszerek kiismerése, önmagam értelmezése, a környezet pontos megfigyelése és az, hogyan befolyásolja az életem, a nyelvhez való viszony, az utazás.
– Hogyan látod magad öt év múlva? Két gyerekkel a konyhában, laskalevest főzve, vagy inkább Hervay Gizella-kötetet olvasva?
– Miért ne lehetne a kettőt egyszerre csinálni?
(Az interjú teljes változatát a Vigadó Művelődési Ház Facebook-oldalán olvashatják)