Szentegyházi filisek a céhes városban
Idén Kézdivásárhelyen ünnepli a magyar kultúra napját Kovászna Megye Tanácsa és a Ko...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kézdivásárhely kórháza 1884. október 19-én nyílt meg „fényes ünnepélyességgel”. (Sepsiszentgyörgy harminc évvel előzte meg Kézdiszéket a Ferenc József Kórházzal.) A kézdivásárhelyi Kórház Egyesület vezetőségének (elnök: báró Szentkereszty Stephanie, alelnök: M. Székely János, jegyző: Nagy Károly, titkár: Erdélyi Károly, gazdasági ellenőr: Balló László – a férfiak mindannyian tanítók) tisztánlátására jellemző, hogy már 1880-ban felismerték, 1883-ban pedig meggyőződésükké vált, hogy kórházalapítói erőfeszítéseik hiábavalóak, ha nem az Országos Vöröskereszt Egyesület keretében történik.
A kórház életképességének egyik feltétele az volt, hogy a Kézdi- és Orbaiszékben egyaránt működjenek a Vöröskereszt Egylet alfiókjai. Benkő István szolgabíró 1882-ben szorgalmazza Mihálcz József altorjai plébánosnak, hogy: „minél előbb alakítsa meg a helybeli Vöröskereszt Egyletet.” Ilyen egyletek alakultak 1884-1885 között az alábbi helységekben: Kézdivásárhely, Kovászna, Bereck, Esztelnek, Al- és Feltorja, Karatna, Ozsdola, Sósmező, Dálnok, Alsó- és Felsőcsernáton.
Sajnálatos, hogy két év múlva a fiókkörök tevékenysége elhomályosul a nemtörődömség, a közöny és a bizalmatlanság miatt, ezért Szentkereszty Stephanie elhatározza az újjászervezést. Az újraalakulásról szóló csernátoni jegyzőkönyvet ismerjük, de helyszűke miatt csak a legfontosabb gondolatot közöljük. Az elnöknő rövid megnyítója után Dobay János ecsetelte a fiókegyesületek meglétének fontosságát: „kórházunk fennmaradását az aktív fiókegyesületek biztosíthatják, mert a központ (értsd: Budapest) segélye kezdettől ahhoz volt kötve, hogy a Kórház Választmánya legalább háromszáz személyből álljon.” A tisztújításon Rákosi Demeter lett az elnök, Csíki Lázár a pénztáros, Bodor Géza alsócsrnátoni tiszteletes pedig a jegyző. Ez a fiókkör 1898-ig működött, majd megszűnt: „a törvényszabta létszámot összehozni nem lehetvén, részvétlenség okán, ajánljuk ezen fiókkör beszüntetését” – írta le sajnálattal Bodor Géza.
Salamon Ferenc