Kettős kiállítás a Vigadó Művelődési Központban
Rangos képzőművészeti esemény helyszíne lesz a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Köz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Maszkurajáráskor, este, sötétben a helybéli cigányok, de a magyar gyerekek is kerülték azokat a helyeket, utcarészeket, ahol a farsangosok jártak, hogy ne adjanak lehetőséget a kötekedésre, civakodásra, felesleges szóváltásra.
Volt rá eset, hogy ilyenkor vélt vagy valós sérelmeket „intéztek el” tartozás gyanánt. Vagy egyszerűen csak azért kaptak össze, hogy valami emlék maradjon, s legyen miről beszélgetni másnap a faluban. Fizetségként almát, diót, mogyorót s kevéske pénzt adtak a tarisznyát vagy műanyag zacskót hordozó adománygyűjtő gyerekeknek. Mikor végeztek, egyiküknél megállapodva elosztották a szerzeményt. Mint ahogy ez általában lenni szokott, távozás után a háziak „értékelték”, minősítették az „előadásokat”, s a maszkok mögött rejlő személyek kilétét találgatták.
Gyöngyössy Orsolya írja le az ozsdolai népszikásokat taglaló monográfiájában, hogy „a farsangi báli időszakban az édesanyák elkísérték eladó lányukat a kultúrházi, táncos mulatságra, majd a fal mellett ülve figyelték, ki kéri fel, és meddig táncoltatja a leányt. A fal mellett üldögélő és trécselő anyákat a fiatalok maguk közt csak porszívónak hívták. Ha az édesanyának nem tetszett a leendő udvarló, magához szólította a leányt és rövid úton kioktatta, hogy ne álljon szóba vele. Akinek már komoly udvarlója volt, az is el kellett kéresse a hajadont a szülőktől, de jó szokás szerint a vigyázó anya a fiatalok mögött ballagva ment a bálba, majd a teremben egy padon ülve várta meg a mulatság végét, hogy hazakísérhesse őket.”
Zabolán is számon tartotta a faluközösség – tudjuk meg Pozsony Ferenctől –, hogy húshagyókeddig a nagyobb lányok közül kinek kérték meg a kezét, és ki maradt pártában. A XX. század közepéig élt az a szokás, hogy a legények a kevélyebb vénlányok házának ajtaját kikötötték, dióverő karóval a tetőn a zsindelyt erősen megverték, és az ablakuk alá hamuval megtöltött cserépedényt, úgynevezett bakkfazekat dobtak. Ilyen, „macskazenével” is aláfestett megszégyenítő esemény után a szülők mindent elkövettek, hogy a következő farsang végére férjhez adják a pártában maradt lányukat. Fél évszázaddal ezelőtt az esküvők zömét falunkban is a farsangi víg hetek alatt tartották.