Gyárfás-kiállítás a Székely Nemzeti Múzeumban
A magyar kultúra napja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban sem telik el és...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Demeter János második egyéni kiállítását a Vadon Egyesület hozza tető alá. A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény kiállítótermében (Gróf Mikó Imre utca 11. szám), az ünnepélyes megnyitón Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke köszönti a résztvevőket, majd Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet sepsiszentgyörgyi képviseletének vezetője méltatja a kiállítást.
Ennek központi témája a barokk művészet és a természet közötti kapcsolat. A 16. század végétől a 18 század végéig tartó időszakra jellemző stílust ugyanis a gazdag díszítettség, a dinamikus formák és érzelmi túláradás jellemezte, amely Demeter János természetfotóiban is megjelenik. Minden fotóhoz egy-egy barokk zenemű társul, így a látogatók a képeket a zenei aláfestéssel együtt élvezhetik. Éppen ezért a látogatóknak azt javasolják, vigyenek magukkal okostelefont és fülhallgatót a teljes élmény érdekében.
Demeter János 1986-ban kezdett barátkozni a természetfotózással, amikor egyetemi tanulmányai befejeztének örömére édesanyjától egy akkor igencsak korszerűnek mondható Zenit fényképezőgépet kapott ajándékba, hozzá egy 300-as teleobjektívvel. Ezzel már komoly felvételeket lehetett készíteni, ám amint lapunknak elmondta, abban az időben a természetfotózás nem ment olyan zökkenőmentesen, mint manapság, és az erdőben uralkodó fényviszonyokhoz megfelelő filmet sem lehetett még beszerezni, a digitális technológiáról nem is beszélve, ezért a kezdeti lelkesedése egy idő után alábbhagyott.
Amikor 1998-ban államtitkárként Bukarestbe került, megismerkedett Vajda Ferenc Tulcea megyei RMDSZ-es képviselővel, aki maga is remek fotós lévén, ismét felélesztette benne a természet kínálta lehetőségek iránti érdeklődését. Elsősorban a Duna-deltába jártak fotózni, de máshol is nagy előszeretettel igyekezet lencsevégre kapni állatokat, madarakat.
Bukaresti időszaka két évig tartott, ám a természetfotózás iránti szenvedélye azóta csak fokozódott. Itthon, immáron Kovászna Megye Tanácsa elnökeként, szabadidejében többnyire csak ennek élt, főként Damokos Csaba „mentorálása” mellett, ő segítette a megfelelő fényképezőgép és egyéb kellékek megválasztásában is. Fotóklub-alapításban is szerepet vállalt, amely azóta évi rendszerességgel rukkol elő expókkal, külföldön is több ízben bemutatkoztak, ő maga azonban csak 2008-ban jelentkezett először egyéni kiállítással – a csütörtökön megnyíló lesz a második. „A Vadon Egyesület vezetőjeként elsősorban mások munkáinak promoválását tekintettem és tekintem feladatomnak. Saját fotóim közszemlére bocsátása helyett számomra sokkal tartósabb élmény lesben várakozni, és megörökíteni egy-egy páratlan mozzanatot” – nyilatkozta lapunknak.
Fotó: Demeter János