Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A foltvarrásról kezdőknek

A foltvarrásról kezdőknek Reklám

Már az ókorból is vannak olyan fennmaradt leletek, amik azt mutatják, hogy a foltvarrás az akkor élt emberek számára sem volt idegen. Ugyan a régebbi korokban a foltokból készült daraboknak inkább a szükség miatt volt létjogosultsága, mára már a foltvarrás vagy patchwork technika nagy népszerűségnek örvend a benne rejlő kreatív és dekorációs lehetőségek miatt is. Ha még kezdő vagy ezen a téren, olvass tovább, hogy megtudd, milyen eszközökre lesz szükséged, hogy elkészíthesd az első saját darabodat!

Kézi vagy gépi varrás?

Ez nagyban függ attól is, hogy milyen technika mellett teszed majd le a voksod. Az úgynevezett angol papírtechnika például kizárólag kézi varrással készül. Ez egy alaptechnika, természetesen ha a kihívásokat keresed, akkor bármelyik technikánál alkalmazhatsz kézi varrást, de be kell látni, hogy egy varrógéppel sokkal egyszerűbb lesz minden. Mivel javarészt egyenes varrásokat alkalmazunk, nem probléma, ha csak egy egyszerűbb géppel vágsz bele a kalandba, és csak a későbbiek során döntesz úgy, hogy az extra kényelmi funkciók miatt beruházol egy komplexebb varrógépre.

Még csak kacérkodsz a gondolattal, hogy nekikezdj a foltvarrásnak? Az elhatározás már megvan? Nézd meg a Butika.hu-nál kapható, patchworkhöz szükséges eszközöket, és válogass a minőségi kézműves kellékek sorai közt, hogy Te is büszkén mutathasd meg a világnak a munkáidat!

Varrási kellékek

Ha a gépi varrás mellett döntesz, mindenképpen szükséged lesz géptűre és cérnára, valamint nem árt, ha van kéznél néhány tartalék orsó is. A varrógépbe több géptűtípus közül is válogathatsz. Az univerzális tű a legtöbb munkafolyamathoz kiváló, de a tűzéshez már lehet, hogy kényelmesebb lesz egy patchwork vagy topstitch tű használata.

Nem szabad megfeledkezni a gombostűkről sem, amiből kifejezetten sokat használunk ennél az elfoglaltságnál. Ha nem akarod, hogy elkallódjanak, érdemes egy mágneses tartót beszerezni hozzájuk. 

A varráshoz érdemes pamut vagy poliészter cérnát használni. A foltokat kezdőként a legjobb, ha nem elasztikus pamutvászon anyagból vágod ki.

Vágás, jelölés

Ollóból szükség lesz egy papírvágóra, amivel a papírsablonokat tudod vágni és egy szabó ollóra a textil vágásához. Fontos kiemelni, hogy ezek az ollók akkor tudnak csak hosszú távon jó szolgálatot tenni neked, ha kizárólag az adott anyag szabására használod őket, nem kevered. A pontos szabásokhoz jól jöhet egy körkés, amivel akár több réteg anyagot is lehet vágni egyszerre.

Vonalzó, mérőszalag és valamilyen jelölő is szükséges ahhoz, hogy mintákat tudj kialakítani. A szabáshoz célszerű egy minimum 30 x 45 cm-es vágólapot beszerezni, ugyanis ezen már van megfelelő mozgástered.

Vasalás

A foltvarrásnál legalább annyi vasalásra is szükség van, mint varrásra. Ahhoz, hogy ezt kényelmesen tudd végezni, szükség van természetesen vasalódeszkára vagy -alátétre és vasalóra. Kezdetekben elég a már meglévő vasalód is, de a későbbiekben, ha apróbb mintával szeretnél dolgozni, kényelmesebb lehet egy kisebb méretű vasalóval nekiállni.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás