Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A páratartalom kontrollja: a páramérő

A páratartalom kontrollja: a páramérő Reklám

Mondhatnánk, hogy könnyű dolga van azoknak, akik biztosak abban, hogy magas vagy éppen alacsony a pára az otthonukban. Ők legalább könnyen el tudják dönteni, hogy párásítani vagy épp páramentesíteni kell-e. De inkább nem mondjuk, mert ezt érzésre nem mindenki tudja megítélni és sem a túl magas magas páratartalom, sem az ellenkezője nem ideális.

Mindenesetre vannak olyan esetek, amikor a lakásunk levegőjének páratartalma éppen csak egy kicsit alacsonyabb, vagy másik esetben csak egy kicsit magasabb, mint az adott körülményeknek és a lakók igényeinek megfelelő. Mit tehetünk akkor, ha a kisebb eltérésre is szeretnénk fényt deríteni? Ebben az esetben a páramérő lesz a jó választás.

Hogyan érhető tetten a kissé emelkedett páratartalom?

Nem kell feltétlen belülről vizesedő ablakra vagy a falon elterülő penészfoltokra gondolni. Magasabb páratartalom esetén például nehezebben száradnak a kiteregetett ruhák. Akkor is a megnövekedett párára kell gyanakodni, ha felmosás után a szokottnál lassabban szárad fel a padló, vagy a lakásban úgy általában nem túl jó, kissé nehéz a levegő.

A penész a számára kedvező körülmények mellett pár nap alatt kialakulhat, sőt, ha már kialakult, akkor pedig, amint megfelelő mennyiségű nedvességet kap, hamarosan újra szaporodásnak indul.

Ha a páramérő magasabb páratartalmat jelez, mint ami az adott lakásban és a lakóknak megfelelő, akkor lépni kell a páramentesítés érdekében. Ha emelkedett páratartalmú közegben tartózkodunk, az sem nekünk, sem a környezetünknek nem optimális. No meg a berendezéseknek és a falaknak sem, amelyeken a párás levegő hatására megtelepedhet a penész. A bútor és a fal ronda lesz és tönkremegy, a penész meg egy kis légmozgás hatására vándorolni kezd a lakásban, és egyre többfelé szétszórja a spóráit.

Ebben az esetben már csak a páramentesítő segíthet, ám emellé érdemes egy páramérő műszert is beszerezni.

De mi is a megfelelő páratartalom? Nem lehet erre egyértelműen válaszolni, mert sok tényezőtől függ. Általában 40-60 % között szokták megadni az optimális páratartalmat, de a pontosabb értékek meghatározásához figyelembe kell venni az épület adottságait, a falak hőmérsékletét, a változó időjárási körülményeket és a lakók igényeit, mert változó, hogy hol mekkora páratartalom az ideális, ami a penészt is megelőzi és a lakóknak is kellemes. Ezért érdemes alaposan és több forrásból tájékozódni a körülményektől függő megfelelő páratartalomról.

Az alacsony páratartalom jelei a lakásban

Azt, hogy a lakásban az ideális helyett esetleg alacsonyabb a páratartalom, nehezen lehet észrevenni, de, ha az ember jobban odafigyel, akkor ezt érzékelheti a torkában, vagy a légzőszerveiben. Vannak, akiknek ez nem jelent semmilyen gondot, míg mások esetleg érzékenyebbek erre.

A párásító készülék beszerzése előtt ekkor is a praktikus páramérő készüléket érdemes először munkába állítani.

Milyen az ideális páramérő készülék?

Ezek a legtöbbször tenyérnyi kütyük abban segítenek, hogy be tudjuk állítani az egyes helyiségekben az ideális páratartalmat, és az ehhez megfelelő hőmérsékletet. A digitális kijelző már alapkövetelmény bármelyik páramérő esetében. És ha már digitális, a páratartalmon és a hőmérsékleten kívül elfér rajta még pár adat, ha épp arra van szükségünk. A legtöbb páramérőt dátum, óra és ébresztőfunkcióval is ellátták. Emellett az a jó, ha a betáplált levegőminőségre vonatkozó adatokat figyeli, és jelez, ha eltérést észlel. Így nem szükséges észben tartani, hogy időről időre elvégezzük a méréseket.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás