Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Edzés és kávézás – ütős páros vagy óriási hiba?

Edzés és kávézás – ütős páros vagy óriási hiba? Reklám

Tedd a kezed a szívedre, és válaszolj őszintén: te is egy csésze gőzölgő, jó erős fekete kávéval indítod a napot? Nyugodtan bevallhatod, nincs ebben semmi meglepő; az emberek nagy részének ugyanis szintén beletartozik a reggeli rutinjába. A kávézás ma már egyértelműen a kultúránk részévé vált annak ellenére, hogy egyesek legszívesebben a pokolba száműznék, hiszen “árt a szívnek, a gyomornak, nem mellesleg egészségtelen is”. Mások szerint viszont nagyon is kedvezően hat a sportteljesítményre. Felmerül a kérdés: melyik tábornak van igaza?

Tisztázzuk – most akkor a kávé egészségtelen vagy sem?

A rövid válasz az, hogy is-is. A hangsúly ugyanis (mint oly sok más esetben) itt is a mértékletességen van. Bizonyára a vitaminokkal kapcsolatban is hallottad már, hogy megfelelő mennyiségben fogyasztva hozzájárulnak az egészségedhez, ha azonban átesel a ló túlsó oldalára, akkor akár károsak is lehetnek. Nos, hasonló a helyzet a kávéval is.

Napközben egy-két csészével elkortyolgatva felpörget, lendületet ad, ami különösen jól jöhet, ha például ki sem látsz a munkából, vagy egy kemény edzés előtt állsz. A túlzásba vitt kávéfogyasztás azonban remegést, izzadást, magas vérnyomást, rendszertelen szívverést okozhat. Ha pedig az első csészét rögtön éhgyomorra iszod, akkor növelli a gyomorsav mennyiségét, ez pedig egy idő után akár refluxot vagy gyomorfekélyt is okozhat. 

Persze hangsúlyozzuk, hogy ez csak akkor következik be, ha hosszú időn keresztül, minden egyes nap töménytelen mennyiségű kávét iszol. Az ideális mennyiség a kutatók szerint 4,5 mg/testsúlykilogramm, de természetesen ezt az egyéni tolerancia is befolyásolja. 

Jó ötlet edzés előtt kávézni?

Bizonyára neked is vannak olyan napjaid, amikor úgy érzed, hogy semmi kedved sportolni, fáradt és erőtlen vagy. A koffein viszont a sportteljesítményre is pozitív hatással van, ezért ha az edzés előtt 45-90 perccel beiktatsz egy csésze fekete nedűt, akkor nagyobb teljesítményre leszel majd képes, hiszen a kávé kitágítja az ereket, fokozza vérkeringést, ezáltal pedig több oxigén jut az agyba és az izmokba. 

Persze előfordulhat, hogy nem rajongsz a kávéért, vagy esetleg a szervezeted nem bírja, a plusz teljesítményről azonban ekkor sem kell lemondanod. 

 

A kávéfogyasztás és az edzés tehát nagyon is megférnek egymással: élénkítő hatásának köszönhetően felpörget, és javítja az eredményeidet. Persze továbbra sem győzzük hangsúlyozni, hogy a mértékletesség a legfontosabb. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás