Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hogyan kezeljük a munkahelyi konfliktusokat?

Hogyan kezeljük a munkahelyi konfliktusokat? Reklám

Ma már szinte nincs is olyan munkavállaló, aki ne vett volna részt élete során olyan képzésen, ami azt hivatott megértetni és megtanítani neki, hogy hogyan kezelje a munkahelyén kialakuló stresszt és konfliktushelyzeteket. De biztos, hogy ez a jó irány? Lássuk, hogy mit tehetünk azért, hogy megelőzzük a vitás szituációkat.

A képzés szerepe

Egy képzésnek, ami az egyén szintjén hivatott a konfliktusok kialakulását kezelni, mindenképp van értelme, addig a szintig, míg az adott ember csak önmagáért felel. Ha már többen vannak egy adott szituációban vagy a munkahelyen, akkor arra már meglehetősen kevés igazi megoldást kínál az egyéni képzés. 

Ha több ember vagy éppen szervezeti egység között alakul ki a konfliktus, akkor az már a vállalat működésének a tekintetében is komoly hátrányokat jelenthet. Ugyanez igaz abban az esetben is, ha két vezető között feszül a konfliktus, mivel akkor az alattuk dolgozó emberek is meglehetősen könnyen egymás torkának ugranak. Ebben az esetben pedig a legtöbbször a termelés, a produktív együttműködés látja kárát a konfliktusnak. Mivel persze ez nem egy láthatatlanul végbemenő folyamat, így aki figyel, könnyen felismerheti az árulkodó jeleket, és talán még esélye is van arra, hogy valamit cselekedjen. 

Ebben az esetben a kollégák általában nem kommunikálnak egymással vagy csak késve, esetleg különböző játszmák keretében adják a másik tudtára, hogy mit is kellene tenni. 

Hogyan oldjuk fel a problémát?

Ha a vezetői konfliktus az irányadó, akkor megoldást jelent, ha az egyik vezető végül feláll és elmegy a vállalattól. Persze ez nem mindig nyújt végleges gyógymódot, mivel a rossz szokások hamar rögzülnek az emberben, és később már nem is emlékeznek, hogy miért is utálják egymást. Így van, hogy a rossz beidegződések megmaradnak, ami rövid időn belül ahhoz vezet, hogy valamilyen módon orvosolja a vezetés a problémát.

Ilyenkor általában jönnek a különböző coachok, szervezetfejlesztő szakemberek és trénerek, hogy segítsenek helyreállítani a megbomlott rendet. Az ő segítségükkel egyéni szinten mindenki belátja, hogy a viselkedésével hogyan járulhat hozzá a vállalat sikeréhez és a mindenki számára kielégítő közös munkához. Ez a legtöbb esetben tart egy darabig, majd valahonnan újra visszagyűrűzik a rossz beidegződés, és újra elkezdődik az egymásra mutogatás. 

Hogy ezt elkerülhessük, minden esetben alaposan fel kell térképezni a vállalati kommunikációt és azt, hogy ezen hogyan lehet hatékonyan dolgozni. Amennyiben elakadnánk a probléma megoldása közben, akkor az Ispiro Consulting több évtizedes tapasztalattal a háta mögött képes segítséget nyújtani a számunkra. Ahhoz, hogy a kommunikáció ne egy ellenség legyen, meg kell ismernünk és meg kell tanulnunk azt, hogy hogyan bánjunk vele, ami a későbbiekben a mi érdekeinket fogja szolgálni. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás