Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hogyan számoljuk el a villamos energia költséget napelemes rendszerrel?

Hogyan számoljuk el a villamos energia költséget napelemes rendszerrel? Reklám

Az alapokat valószínűleg mindnyájan ismerjük a napelemes rendszerekről. Ugyanazzal az energiával, amellyel a növények fotoszintetizálnak és amely a földi élet legnagyobb részéhez elengedhetetlen, elektromos energiát is képesek vagyunk előállítani. Ezzel lefedhetjük az elektromos igényeinket, és az elektromos háztartási gépek, telefonok, számítógépek, kerékpárok, robogók, autók világában ez nagyon nagy szó. De hogyan történik az elszámolás? Lássuk!

A kezdetek

Amikor a rendszer kivitelezése elkészül, a beüzemelő cég bejelenti ezt a hatóságoknak. Ezután a hagyományos villanyóra kicserélésre kerül egy úgynevezett ad-vesz mérőre. Ez nemcsak azt képes mérni, hogy mennyit fogyasztunk, hanem azt is, hogy mennyit termel a mini erőművünk.

Mi történik a termelés közben?

Amikor termel a napelemes rendszerünk, és eközben áramot fogyasztunk, amely egy elég szokásos szcenárió, akkor ez sem az “adok”, sem a “veszek” oldalon nem jelenik meg az elektromosság, hiszen rögtön felhasználásra kerül.

Havi elszámolás?

Nem, napelemes rendszer esetében álljunk át az éves elszámolásra: ezt megtehetjük személyesen vagy telefonon is. Sokszor előfordul, hogy ennek ellenére elkezdjük a havi villanyszámlákat kapni: ekkor újra szólni kell. De ezután már beáll a rendszer, jó esetben a következő néhány évtizedre.

Érdemes profikra bízni a napelemes rendszerek nemcsak telepítését, hanem kiválasztását és tervezését is. A Wagner Solar Hungária 2002 óta dolgozik a magyar piacon és egy igazi családi vállalkozás, ahol a család minden tagja a vállalatnál dolgozik. A honlapon található napelem kalkulátorral könnyen kiszámítható minden felmerülő költség.

Mennyi lesz az éves számla?

A szolgáltató évente egyszer végez leolvasást. Ekkor lehetséges, hogy pluszban lesz a számlánk, például néhány ezer forintos összeget kell befizetni az egész évre. Ekkor elgondolkodhatunk, hogy miken tudunk egyszerűen még egy kis pénzt spórolni: például gazdaságosabb villanykörtékkel. Egy teljesen jól méretezett és beállított napelemes rendszerrel az éves áramszámlánk egészen egyszerűen 0 Ft-os is lehet.

Érdemes havonta leolvasni a számokat?

A napelemes rendszer nem egyenletesen generál: nyilván télen kevesebb energiát termel, mint tavasszal, nyáron és ősszel. A mi háztartásunk pedig minden bizonnyal szintén nem egyenletesen fogyaszt: épp fordítva, valószínűleg télen költünk többet mind a világításra, mind a fűtésre, ha ezt elektromos rendszerrel oldjuk meg.

Ha például letöltjük a szolgáltató alkalmazását, könnyen lehet, hogy időről időre arra kér majd az applikáció, hogy diktáljuk be a havi adatainkat. Ha ezt megtesszük, akkor ez megbolygathatja az elszámolást, így mi azt javasoljuk, maradjunk az évenkénti egyszeri leolvasásnál. 

Fontos még megemlíteni, hogy a jelenleg ismert szaldós elszámolás 2024 januártól megszűnik és helyére lép a bruttó elszámolás, amely részletei még nem publikusak, de egy biztos, előnytelenebb konstrukció lesz, mint a jelenlegi. Aki az Otthon Felújítási program keretein belül szeretné megvalósítani napelemes rendszerét, az június 30-ig teheti meg mindezt szaldós elszámolással és ezt követően a támogatást igénylők már csak a bruttó elszámolással köthetnek szerződést az áramszolgáltatóval.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás