Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mit csinál egy optometrista?

Mit csinál egy optometrista? Reklám

Ha megkérdezünk egy utcán sétáló idegent arról, hogy mivel foglalkozik az optometrista, nagy valószínűséggel csak vállvonogatást és fejrázást fogunk válaszul kapni. Szemfülesebbek sejthetik, hogy köze lehet az optikához, de gyakran összekeverik a szemész szakorvossal. Pedig két teljesen különálló szakmáról beszélünk! 

De ha nem szemész, akkor mégis mivel foglalkozik egy optometrista?

Mi a dolga az optometristának?

Az optometrista optikákban dolgozik, feladata, hogy megvizsgálja a páciensek látását és szemük egészségét. 

Elsőként megvizsgálja a szem látóélességét, ekkor fény derül arra, hogy nincs-e valamilyen látási zavar. Ha problémák vannak a páciens látásával, akkor felírja a szükséges szemüveget vagy kontaktlencsét. Emellett analizálja a szem esetleges koordinációs zavarait is. 

Ezen kívül képes észrevenni a különböző szembetegségek kezdeti jeleit. Feladata nem az, hogy diagnosztizálja a betegséget, ő csupán a megfelelő gyógyintézetbe irányít minket. 

Egy jó optometrista tanácsokkal látja el a hozzá fordulókat. A számítógépes munka, a nem megfelelő világítási körülmények, a digitális eszközök veszélyes ibolya-kék fénye hosszú távon megviseli a szemünket. Az optometrista segít, hogyan minimalizálhatjuk ezeket a veszélyeket és őrizhetjük meg szemünk egészségét. 

Optikája válogatja, de például a Style Optikában egyéb vizsgálatokat is végeznek, mint például szemnyomás mérés, és pupilla tágítás nélküli szemfenék vizsgálat. Ezek a vizsgálatok időigényesek, és kellő szakképzettséget igényelnek, ugyanakkor a vizsgálaton résztvevők számára teljesen fájdalommentes procedúrák. 

Mi a különbség? 

Az optometrista és a szemészeti szakorvos közötti fő különbség tehát az, hogy előbbi csupán az egészség megőrzésére és az esetleges betegségek nyomainak felkutatására összpontosít, viszont konkrét kezelést nem ad. 

A képzésben is különböznek, optometristává 4 év főiskola után válhatunk, míg egy szemész szakorvosnak 6 év orvosi egyetemen szerzett diploma és 5 év speciális szemészeti szakképzés után vallhatja magát valaki. 

Összegezve tehát, a két szakma kiegészíti egymást. 

Hogyan válhat valaki optometristává? 

Ha valaki kedvet kapott az optometrista szakmához, akkor Magyarországon a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karára kell mennie, ahol megszerezheti az ehhez szükséges szakképzettséget. 

Fontos, hogy rendszeres időközönként ellátogassunk látásvizsgálatra! Így nem csak arra derülhet fény, ha látási zavarokkal küzdünk, de a különböző szembetegségek is időben kideríthetőek, így sokkal nagyobb az esélyünk rá, hogy eredményesen kezeljék ezeket. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás