Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mit kell tudni az allergiavizsgálatról?

Mit kell tudni az allergiavizsgálatról? Reklám

Az allergia sokak életét megkeseríti. A vizsgálatokkal kiszűrhetjük azonban, hogy mi okozza számunkra a nehezen elviselhető tüneteket. Az allergiavizsgálatoknak több fajtája van, nézzük!

Légzésfunkciós vizsgálat

Az egyik allergiavizsgálat a légzésfunkció-vizsgálat, mely során a tüdő működését vizsgálják. A légzésfunkciós vizsgálat főleg az asztma és más tüdőbetegségek megállapításához szükséges. Előnye, hogy már akkor eltérést mutathat, amikor még nincsenek tünetek.

A vizsgálat a hörgők és a hörgőcskék, valamint a légutak működése közben mutatja ki az eltéréseket a spirométerrel. Ez az eszköz a tüdő működését, a hörgők szűkületét, a légzőizmok állapotát is megmutatja. Fontos szerepe lehet a megelőzésben, hiszen általa komoly betegségeket is időben észrevehetünk.

A Prick teszt

Az egyik legismertebb allergiavizsgálat a Tiason Ultrahang és Bőrgyógyászatnál. A bőrreakciók megfigyelésével diagnosztizáljuk az allergiát. Ugyanis az allergént az alkar bőrére csepegtetjük, és az azonnali allergiás reakció megmutatja, ha a bőr reagál az allergénre. 

A vizsgálat a hámrétegen történik, egy kis bőrkarcolás által, egy-egy allergén vizsgálata között 10-20 percet várnak, majd megtisztítják a bőrt. 

Ez a teszt kíméletes és gyors, nem bonyolult, nem fájdalmas, viszont ekcémás bőrön nem végezhető el.

Epicután teszt 

A Prick teszthez hasonlóan ebben az esetben is a bőr reakcióit vizsgálják. Azonban ebben az esetben olyan anyagokat tesztelnek, amelyek nem okoznak azonnali bőrreakciót. Ebben az esetben a páciens bőrére ragasztják az allergént, a hátára. Leragasztják, majd 48 óra várakozás után ellenőrzik a bőr állapotát.

Ez a vizsgálat azért is lehet fontos, mert sokan először bőrgyógyászati problémaként tekintenek az allergiára, mert nem ismerik fel, hogy egy allergiás reakcióról, és nem bőrbetegségről van szó.

Ez a fajta allergiavizsgálat az ekcémás allergia megállapítását szolgálja. Vannak olyan anyagok, amelyek a felhelyezést követő legalább egy hétben okoznak reakciót, ebben az esetben több alkalomra van szükség a vizsgálatokhoz, vagy hosszabb várakozási időre. 

Ezzel a módszerrel fogászati allergéneket, kozmetikumokat tudnak vizsgálni.

Vérből végzett vizsgálat

A vérből végzett allergiavizsgálat esetében az allergénspecifikus ellenanyagokat vizsgálják. Ilyenkor az ellenanyag mennyiségét mérik meg. Mikor alkalmazható? A légúti allergének esetében, ilyenek a pollenek, a penész, az állati szőr, az atka, a tollak. Táplálék allergénekre is lehet megoldás a vérvizsgálat, ilyen a tej, tojás, búza. De rovarok mérgeire is alkalmazható ez a módszer.

A komponensalapú allergiavizsgálat

A komponensalapú allergiavizsgálat abban segít, hogy az allergia megállapítása után kizárjanak bizonyos összetevőket, szűkíteni tudják a kört. Segít részletesebb képet kapni az allergiával kapcsolatban. 

A komponensalapú allergiavizsgálat szerencsére külön-külön is képes kimutatni az alkotóelemekre adott reakciót. Így sokkal kevesebb ételt kell kizárni az életünkből.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás