Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Óvd a lengéscsillapítód!

Óvd a lengéscsillapítód! Reklám

Ha jó a lengéscsillapító az autónkban, akkor lehet, észre sem vesszük, pedig függ tőle a kényelmünk és a biztonságunk is. Ellenben ha bármi gond van vele, szinte azonnal észrevesszük, mert oda a kényelem, vagy mégrosszabb, oda a biztonságos vezethetőség.

Épp ezért gondosan oda kell figyelnünk az épségére, ill. az időszerű cseréjére. Ha kellő gondossággal bánunk vele, akkor meghálálja. Igen, kényelemmel és biztonsággal. Ebben a cikkben bemutatom neked röviden a lengéscsillapítót, majd rátérünk a jellemző hibáira.

Mi is az a lengéscsillapító, és miért van rá szükségünk?

Amikor a lovaskocsikat éppen csak kezdték kiszorítani a robbanómotorok, még nem használtak lengéscsillapítókat. Az akkori felvételeken látható, hogy igencsak viszontagságos (pattogós) utazásban lehetett része annak, aki egy macskaköves úton haladt éppen.

Bármennyire is tűnik hibátlannak egy útszakasz, egyik sem teljesen egyenletes. Ma már számos része van az autónak, mely azért felel, hogy egyenletes legyen az utunk, minél kevesebbet érezzünk az úthibákból. Az úttesttel találkozó gumiabroncs eleve rugalmas, ahogy természetesen a rugók is. Ha ezeket hagynánk szabadon mozogni, akkor kilengnének. Bár tompábban, de továbbítanák az úthibákat, az egyenetlenségeket a már említett kilengés formájában.

És itt jön képbe a lengéscsillapító, mely segít ezeket a kilengéseket kiegyenlíteni, hogy egyenletes, kilengésmentes utunk legyen. Ennek a kis szerkezetnek három fő része van: dugattyú, henger, szelepek. Illetve van még egy fontos összetevőjük: a lengőscsillapító olaj. 

Létezik gázos lengéscsillapító is, de abban sem csak gáz van, minden esetben van benne olaj is. Ahány autó, annyiféle lengéscsillapító létezik, legyen szó akár a teljesítményükről, akár a felfogatásukról. 

20.000 km-enként mindenképp ellenőriztesd a lengéscsillapítókat!

Ennek az alkatrésznek hatalmas szerepe van az úttartásban, mivel a kereket az úthoz feszíti. Ha ez a feszítés alábbhagy vagy megszűnik, akkor jelentősen megnő a fékút, illetve romlik az autó hirtelen irányváltási képessége. Így tehát elmondható, hogy a biztonságos közlekedéshez elengedhetetlen a jó állapotú lengéscsillapító.

Ahhoz, hogy elkerüljük a komolyabb problémát, a kopásból vagy bármilyen meghibásodásból eredő károkat, 20.000 km-enként nézesd meg őket. Ha cserélni kell, keress az autódba illő lengéscsillapítót az Evo Autó KFT-nél, ahol autótípus alapján könnyen megtalálod a tökéletes alkatrészt.

Hibatípusok

Három fő hibatípust szoktunk megkülönböztetni a lengéscsillapítóknál.

  1. Gyári hiba. Sajnos olykor előfordul. Ilyenkor a beszerelő cégtől kérj rázópados tesztet és szakvéleményt, így nem lesz gond a garanciális csere.
  2. Beszerelési hiba. Csak szakértő szerelje, cserélje, mert sok a hibázási lehetőség!
  3. Kopásból eredő hiba. Lehet, hogy elég a porvédőt és az ütközőt cserélni, de akár egy durvább kátyú is tönkreteheti az egészet, és cserélni kell.
Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás