Új bevásárlóközpont a Cenk alatt
A brassói AFI nagyáruház (mall) elsősorban azok számára lehet igen vonzó, akiket a m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A cikkben tehát a gumiabroncs oldalfali sérüléséhez vezető körülmények mellett arra is rávilágítunk, hogy milyen módszereket és praktikákat érdemes alkalmaznunk a nemkívánatos sérülés elkerülése végett.
Mitől sérülhet a gumiabroncsok oldalfala?
Mivel a gumi oldalfalát viszonylag kevesebb mechanikai hatás éri, ezért a sérülés okát mindig érdemes alaposabban is megvizsgálni. Az egyik leggyakoribb indok a padkázás, amit sokszor nem is veszünk észre.
Sok esetben nem is a padka okozza magát a sérülést, hanem valamilyen leszakadó tereptárgy sérti fel az abroncs oldalsó felületét. A téli időszakban a jég, illetve a fagyott hó is hasonló károkat okozhat, amikor egy-egy félig fagyott pocsolyán hajtunk át, vagy a fagyott sárba vájt keréknyom szakítja fel a gumit.
Mindemellett akkor is javasolt a fokozott óvatosság, amikor egy magasabb padkáról hajtunk le, mert ilyenkor is könnyedén keletkezhet sérülés az abroncs felületén.
Milyen módon védekezhetünk a gumiabroncs oldalfalának sérülésével szemben?
Természetesen az nem volna éppenséggel praktikus tanács, hogy a jeges és fagyos útviszonyok mellett egyáltalán ne autózzunk. Sokkal inkább a kerekek alapos vizsgálata a javasolt indulás előtt, különös figyelmet fordítva az abroncsok belső oldalára.
Ez a metódus még inkább javasolt, hogyha rosszabb minőségű úton fogunk közlekedni. Ha pedig több utast szállítunk, illetve nagyobb terhet viszünk a gépjárművel, ez a fajta ellenőrzés gyakorlatilag kihagyhatatlan.
Szintén hatékony megoldásnak számít az erősített oldalfalú abroncsok beszerzése és alkalmazása. Hogyha ebben az opcióban gondolkodunk, célszerű előzetesen utánajárni annak, hogy az autónkkal használhatunk-e egyáltalán ilyen típusú abroncsokat.
Az idősebb abroncsoknál fokozottan fennáll az oldalfali sérülés veszélye
Tetszik vagy sem, a legjobb gumiabroncsok is egy bizonyos idő után elöregednek. Ennek következtében megtörnek, illetve megroppannak a fal terhelési pontjai mentén, vagyis sokkal inkább kitetté válnak a mechanikai sérülésekkel szemben.
Ennek az elkerülése végett ötévente javasolt lecserélni az általunk alkalmazott gumiabroncsokat. Még inkább szükség van egyfajta felülvizsgálatra, hogyha egy több éven át garázsban álló autó beszerzésében gondolkodunk.
A régi, elöregedett gumiabroncsoknál ugyanis nagyobb valószínűséggel alakul ki oldalfali sérülés, nem kevés kellemetlenséget okozva ezáltal. Ha nem akarunk váratlan helyzetekben defektet kapni, akkor érdemes rendszeresen ellenőriznünk a gumik állapotát.