Új bevásárlóközpont a Cenk alatt
A brassói AFI nagyáruház (mall) elsősorban azok számára lehet igen vonzó, akiket a m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Igaz a járványhelyzet elején is többször került történelmi mélypontra a lej értéke az európai valutához képest, az euró árfolyama túllépte a 4,8 lejes küszöböt. Elemzők szerint a lej euróhoz képesti gyengülésének több oka is volt: a nemzetközi instabilitás, a régiós országok nemzeti valutáinak értékcsökkenése, amely egy idő óta már gyakorlatilag trenddé vált. Bár a jelenséghez hozzájárult a politikai instabilitása is, ami elriasztja a külföldi befektetőket Romániától. Ám a lej értékvesztését legfőképpen a romániai gazdasági egyensúly felborulása okozta. A román infláció nagyobb, mint az eurózóna államaiban, ami megint csak természetszerűen a lej gyengülését eredményezi.
A járványhelyzet kezdetén a piacokon – így a devizapiacon is – elkezdődtek a befektetői tőke mentések, így a kockázatos feltörekvő piaci devizáktól menekültek a befektetők ismét. Ez pedig a régió devizáira, a megszokott módon, negatívan hatott és sokat vesztettek az értékükből.
A lej árfolyama a március elejei 4,8-as szintről március 18-re, 4,86 feletti szintre ugrott (+3%) az euróval szemben a deviza, majd április elejére kissé korrigált és visszatért 4,83 köré. Az április végén a 4,84-ről kezdődő erősödést május 6.-án zárta, ahonnan újabb gyengülő pályán újra a 4,84-es szintig kúszott. Az emelkedés mérték mérséklődött de a trend továbbra is gyengülő pályát mutat.
Az amerikai dollárhoz képest április eleje óta 4,4 körüli sávban ingadozik az lej árfolyama. Jelenleg egy svájci frank pedig 4,5687 lejbe kerül.
A lej értékvesztése természetesen jelentősen kihat a lakosságra is, mivel megnöveli a megélhetési költségeket. Emelkednek a kamatokat, nőnek az ingatlan árak, több lesz a bérleti díj, az élelmiszerek és az import termékek árai is megnövekednek.
A lej-euró árfolyam viszonyítási alap számítást korlátozó, tervezett törvényi változások hosszú távon növelhetik a lej iráni bizalmat.