Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Dancă szerint a tervezet rendelkezései nagyrészt olyan kérdésekre vonatkoznak, amelyeket „a rendkívüli állapotban szabályoztak, és amelyek folytatásáról a vészhelyzet alatt a parlament által elfogadott törvény fog rendelkezni”.
A jogszabálytervezetet elküldték a parlamentnek, amelynek sürgősségi eljárással kellene megtárgyalnia azt.
A tervek szerint a szükségállapotot május 15-étől váltja a vészhelyzeti állapot.
A vészhelyzet alatt kötelező lesz a maszkviselés a közlekedési eszközökön, a nyilvános zárt helyeken, az üzletekben és a munkahelyeken – többek között ez is szerepel a szükségállapot megszűntétől érvénybe lépő vészhelyzetet szabályozó törvénytervezetben.
Ionel Dancă szerint a vészhelyzet ideje alatt érvényben marad az az előírás, miszerint az egészségügyben versenyvizsga nélkül is alkalmazni lehet új munkaerőt.
A hatóságok ugyanakkor továbbra is maximálhatják a gyógyszerek, oltások, fertőtlenítőszerek és más egészségügyi eszközök és anyagok árát.
A kormány által hétfőn elfogadott, a vészhelyzet idejére vonatkozó szabályokat tartalmazó törvénytervezet lehetővé teszi az ételek és italok forgalmazását házhoz szállítással és úgynevezett drive-in értékesítéssel..
A miniszterelnöki kancellária vezetője rámutatott, a vészhelyzet ideje alatt is felfüggeszthető a kereskedelmi központokban működő cégek tevékenysége.
Az intézkedés alól kivételt képezhetnek az elektromos és elektronikai cikkek forgalmazásával foglalkozó cégek, amennyiben vállalják a termékek házhoz szállítását; a kereskedelmi központban működő azon vállalkozások, amelyek közvetlen külső bejárattal rendelkeznek; valamint „a szépségszalonok, ruhamosodák, fogászati rendelők, szemüvegkészítők és egyebek”.
A vészhelyzetet szabályozó törvénytervezettel módosul a szabálysértések rendszere is oly módon, hogy összhangban legyen a 2001/2-es kormányrendelet előírásaival.
„A törvénytervezet értelmében a szabálysértések rendje összhangba került a 2001/2-es kormányrendelet előírásaival, mivel az 1999/1-es rendelet alapján megszabott rendszer sértette az alkotmányt” – jelentette ki Ionel Dancă.
A törvénytervezet azt is szabályozza, hogy miként kell kezelni a fizetésképtelenségi eljárásokat a vészhelyzet idején, mondta még Dancă.
Az oktatási, illetve az egészségügyi miniszter közös rendelete és az országos vészhelyzeti bizottság határozata alapján szervezhetik meg az iskolák az országos vizsgákat – közölte a miniszterelnöki kancellária vezetője.
Dancă hangsúlyozta, a közoktatásban továbbra is online folyik a tanítás, „azokban az esetekben pedig, amikor erre nincs mód, a hatóságoknak kötelességük biztosítani a szükséges felszereléseket azon tanulók számára, akiknek nincs hozzáférésük a technológiához”. Az országos vizsgák előkészítése az országos vészhelyzeti bizottság határozatai, valamint az oktatási és egészségügyi miniszter közös rendelete alapján történik – áll még a tervezetben.
Az edzőtáborok, edzések és sportversenyek szervezését a sport-, valamint az egészségügyi miniszter közös rendeletével szabályozzák, az országos vészhelyzeti bizottság határozatai alapján.
A múzeumok, könyvtárak, mozik, filmstúdiók és más kulturális intézmények tevékenységének feltételeit szintén a szakminiszter és az egészségügyi miniszter közös rendeletében szabják meg, az országos vészhelyzeti bizottság határozatainak figyelembevételével – áll még a kormány által elfogadott törvénytervezetben.
Az ötven főnél több alkalmazottat foglalkoztató közintézményeknek és állami vállalatoknak több időpontot kell megszabniuk a munkaidő elkezdésére és befejezésére.
Ionel Dancă szerint a vészhelyzet ideje alatt és az azt követő 90 napon érvényben maradnak a kollektív munkaszerződések.
A tervezet értelmében az intézmények és hatóságok versenyvizsga nélkül alkalmazhatnak személyzetet a koronavírus-járvány elleni küzdelemmel kapcsolatos munkakörökbe.
A jogszabálytervezet felhatalmazza ugyanakkor a hatóságokat, hogy korlátozásokat vezessenek be a légi, vízi, közúti és vasúti szállítást illetően, az országos vészhelyzeti bizottság határozataival összhangban.
(Agerpres)