Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Nagylak II. határátkelőnél a szombaton beutazók közel 80 százalékát karanténba helyezték, vasárnap 16 óráig pedig további 1500 ember került elkülönítésbe. Bár a vámnál oltóközpont is működik, 1500 emberből csak ketten döntöttek úgy, hogy beadatják a koronavírus elleni védőoltást.
Szombattól vasárnapig több mint 168.000 ember és mintegy 48.500 jármű haladt át a határátkelőkön országszerte – közölte a határrendészet.
Románia nyugati határán már napok óta rossz a helyzet. Az embereknek több órás sorokat kell kivárniuk. A feszült hangulatban a DSP alkalmazottai arra panaszkodnak, hogy a hazatérők megalázzák őket, mert dühösek, hogy karanténban kell tölteniük a karácsonyt és az újévet.
„Nem üldögélünk, dolgozunk, próbálunk segíteni nekik, hogy ne legyenek kint a hidegben. Sajnos türelmetlenek, volt olyan eset, hogy leköptek minket. Ez nem szép és nem etikus” – mondta Diana Abrudan, az Arad megyei közegészségügy orvosa a Digi24-nek.
„Egy egészségügyi szakember számára demoralizáló ilyen körülmények között dolgozni, szidalmazzák, leköpik őket” – mondta a Digi24-nek Horea Timiș, az Arad megyei DSP igazgatója. Elmondta, hogy beszélt más igazgatókkal is az országban, és azok megerősítették, hogy ők is hasonló helyzetekkel szembesülnek. „A csendőrség is támogat bennünket, gyakran közbelépnek, hogy megnyugtassák a kedélyeket” – mondta Horea Timiș. „Reméljük, hogy túljutunk ezen a nehéz időszakon” – tette hozzá.
„A vámok amúgy is zsúfoltak, járványügyi szűrés nélkül is. (…) Az ország bejáratánál 5-6 kilométeres sorok vannak, több ezer állampolgár várakozik” – mutatott rá a szakember.
Tájékoztatott, hogy a határrendőrséggel közösen egy új útvonalat nyitottak a Nagylak II. határátkelő irányába, amelyen keresztül a beoltott polgárok gyorsabban bejuthatnak az országba. A rendőrök végigmennek az autókon, ellenőrzik a papírokat, és akik rendben vannak, azoknak nem kell tovább várniuk.
„Valóban kevesen vannak, de őket egy külön, az oltottak számára fenntartott sorba irányítják. A nagy gondot az autóbuszok jelentik, ezekből rengetegen kerülnek karanténba. A legtöbb busz 100 százalékban karanténba kerül” – mondta Horea Timiș.
„Ha ezek az emberek mind be lennének oltva, és magas lenne az átoltottsági szint, nem lennének ilyen problémáink” – tette hozzá.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter vasárnap a Digi24-en kommentálta a határátkelőknél mozgósított DSP alkalmazottak helyzetét, kiemelve, hogy meg kell szüntetni a nyomást, amely alatt dolgoznak.
„Annak a jelenségnek, hogy jelenleg sok, határátkelőhelyeken dolgozó kollégánk nagy nyomás alatt van, meg kell, hogy szűnjön. Nem tesznek mást, mint megpróbálják megvédeni az ország polgárainak biztonságát, végzik a dolgukat. Azt hiszem, mindenkinek meg kell értenie, hogy ha őket hibáztatjuk és demoralizáljuk, akkor az új járványhullám bekövetkezésekor nagyon nagy problémáink lesznek, pontosan azért, mert nem tiszteljük a szakképzett köztisztviselőket, akik segíthetnek átvészelni ezt a járványhullámot” – hangsúlyozta az egészségügyi miniszter.
„Megértem néhány ember türelmetlenségét és idegességét, de csak annyit kellett volna tenniük, hogy beoltatják vagy teszteltetik magukat, hogy ne legyen gond, amikor belépnek Romániába. Ezt teszik, amikor nyugat-európai országokba mennek, de paradox módon nem teszik ezt, amikor hazatérnek. Ez nem helyes” – mondta Alexandru Rafila.
A miniszter szolidaritásra és felelősségteljes viselkedésre szólította fel az embereket.
„December 18. és 19. között 16 000 ember került karanténba. Rendkívül nagy számban vannak, ami megnehezíti a munkát a határállomásokon. Köszönetet kell mondanom minden kollégámnak a közegészségügyi igazgatóságokon, különösen az ország nyugati részén és az otopeni-i repülőtéren dolgozóknak – ne felejtsük el, hogy Bukarest az egyik fő belépési pont az országba -, akik rendkívül keményen dolgoznak, és mivel nagyon sok olyan ember van, aki vagy nincs beoltva, vagy nincs tesztje az országba való belépéskor, ez nagyon megnehezíti a közlekedést és az ország területére való belépést, és sok karanténhatározatot generál. Az embereknek meg kell érteniük, hogy ahogyan tiszteletben tartják azoknak az országoknak a jogszabályait, ahol dolgoznak vagy utaznak az Európai Unión belül, ugyanígy kell eljárni akkor is, amikor hazatérnek” – mondta Alexandru Rafila.
Bejelentette, hogy növelni fogják a DSP alkalmazottainak számát a határátkelőhelyeken. „A közegészségügyi igazgatóságok a teljes személyzet 25 százalékával dolgoznak a határátkelőkön, de következő napok folyamán megpróbáljuk kiegészíteni ezt a személyzetet vagy más megyékből, vagy a nyugati határvidék egyetemeinek és orvosi karainak rezidens orvosaival” – mondta Alexandru Rafila.
Az egészségügyi minisztert arról kérdezték, hogy a hatóságok hogyan fogják ellenőrizés alatt tartani a helyzetet, tekintettel arra ,hogy az országba érkezők közül sokan azt mondták, hogy nem fogják betartani a karantént.
„A karantén betartásának ellenőrzése nagyrészt a belügyminisztérium munkatársainak feladata. Úgy gondolom, hogy komolyan kell vennünk a helyzetet, és el kell gondolkodnunk azon, hogy azzal, hogy úgy döntünk, hogy nem tartjuk be a karantént, a törvény megszegésén túlmenően, más embereket is veszélyeztetünk. A karantén közegészségügyi intézkedés, amelynek célja a közösség védelme, amelyben élünk. Nem hiszem azonban, hogy meggondolatlanok lennénk, és tudatosan terjesztenénk egy olyan fertőző betegséget, amely bizonyos helyzetekben halálos lehet. Fontos, hogy együttműködjünk a belügyminisztériummal, mind az országba való belépéskor, mind a karantén betartásának ellenőrzésekor” – mondta Alexandru Rafila.
Mintegy 13 ezer embernek, vagyis az elmúlt 24 órában az országba érkezett romániaiak közel 10 százalékának nem volt negatív tesztje, nem kapta meg a koronavírus elleni védőoltást, és nem tudta bizonyítani, hogy átesett a betegségen, ezért karanténba kerültek – közölte Lucian Bode belügyminiszter vasárnap este. Figyelmeztetett, hogy a karanténhatározat be nem tartása bűncselekménynek minősül és bűnügyi dosszié indítását jelenti.
„Az elmúlt 24 órában Romániába érkezett 120 ezer romániai közül 12.801, azaz majdnem 13 ezer személynek nem volt sem tesztje, sem oltása, és azt sem tudták bizonyítani, hogy átestek a betegségen. Ennek eredményeképpen a közegészségügyi igazgatóságok munkatársai megkezdték a karantén dosszié összeállítását. (…) Természetesen teljesen megértek minden romániait, aki otthon akarja tölteni az ünnepeket. Azt azonban nem értem, hogy miért jön úgy, hogy tudja, hogy nincs beoltva, és egy vörös zónából érkezik, nem végeztetett PCR-tesztet, majd meglepődik, hogy karanténba küldik” – mondta Lucian Bode vasárnap este a B1 TV-ben.
Az elmúlt 24 órában Romániába érkezett több mint 120 ezer személy közül csaknem 80 ezer a magyar határon keresztül lépett be az országba. A belügyminisztérium vezetője szerint a jelenlegi ütemben egy hét alatt meghaladhatja a 100 ezret azoknak a romániaiaknak a száma, akiknek az országba érkezésükkor karanténba kell vonulniuk.
Arra a kérdésre, hogy az ilyen helyzetben lévő embereket hol helyezik karanténba, a miniszter azt mondta, hogy a DSP képviselői előtt megadott címen kerülnek elkülönítésbe. „Minden megyébe nyilvántartásba veszik őket. (…) A DSP és a rendőrség ellenőrzi, hogy a megadott címen tartózkodnak-e” – magyarázta a miniszter.
„A lehető legvilágosabb és legkomolyabb üzenetet szeretném küldeni. A karanténhatározat be nem tartása az ilyen helyzetben lévők részéről bűncselekménynek minősül, büntetőeljárást von maga után. Nem szeretném, ha bárki is elrontaná a vakációját, nem szeretném, ha az ünnepekre hazatérő romániaiak közül bárki is bűncselekményt követne el. Mindenkitől felelősségteljes magatartást kérek, mert az állami intézmények teszik a kötelességüket” – mondta Lucian Bode.
(Digi24)