Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A parlament a választójogi reform mielőbbi elfogadása érdekében a június 30-án véget ért tavaszi ülésszak után rendkívüli ülésszakon folytatja munkáját. Az új szabályozás azért sürgős, hogy az év végi elnökválasztáson már ne legyenek fennakadások a külképviseleteken.
A hétfőn elfogadott tervezet szerint a külföldi választókörökben ezentúl nemcsak a voksolásra a belföldiek számára kijelölt vasárnapi napon, hanem az azt megelőző pénteken és szombaton is leadhatják szavazatukat a diaszpórában élők. A szavazókörök elvileg külföldön is helyi idő szerint 21 órakor zárnak, de azok, akik már a helyiségben tartózkodnak, és akik előtte állnak sorban, éjfélig még leadhatják majd voksukat.
A tervezet az elnökválasztásra is kiterjeszti a levélben történő voksolást, amelyet 2016-ban a parlamenti választások alkalmával vezettek be. A jogszabály ugyancsak előzetes regisztrációhoz köti ezt a lehetőséget.
A módosító javaslat értelmében az államelnök-választás évében április elsejétől kezdve a választási kampány maximum 15. napjáig a külföldön élő román állampolgár kérheti felvételét a választási jegyzékbe az Országos Választási Hatóság (AEP) honlapján található típusnyomtatvány kitöltésével. A kitöltéskor meg kell adni a pontos nevet, személyi számot, valamint az országot és a települést, ahol az illető román állampolgár szavazni óhajt. A kérvényhez csatolni kell majd a személyazonossági igazolvány másolatát, szkennelt vagy lefotózott formában.
A módosításokat kidolgozó parlamenti különbizottság elnöke, Dorin Bădulescu szerint egy másik előírás értelmében minimum 75 nappal a választás előtt ki kell tűzni annak dátumát. A korábbi szabályozás szerint ez az időtartam 60 nap volt.
Egy további módosítás arra vonatkozik, hogy a külföldi szavazókörzeteknél a választások napján is kiegészíthető a választási irodák személyzetének létszáma a külképviselet tagjaival vagy akár más, külföldi lakhellyel rendelkező román állampolgárokkal is, amennyiben a választási bizottság elnöke úgy méri fel, hogy a helyzet megköveteli ezt a lépést.
Emellett arról is döntött a parlamenti különbizottság, hogy a külföldi szavazókörzetekben a választás vasárnapját megelőző pénteken és szombaton is lehet majd voksolni. A jóváhagyott módosítás szerint a szavazás az ország területén vasárnap reggel 7-kor kezdődik és 21 órakor zárul, de a külföldön élő román állampolgárok számára kialakított határon túli szavazókörzetekben már az ezt megelőző pénteken és szombaton is lehet szavazni: pénteken helyi idő szerint déli 12-től 21 óráig, szombaton helyi idő szerint 7 órától 21 óráig.
Egy másik módosítás leszögezi, hogy a szavazókörzeti bizottságok tagjainak egymással, illetve a választókkal szembeni magatartását a „tisztelet, jóhiszeműség, korrektség és kedvesség” kell hogy meghatározza.
A plénumbeli vita előtt a tervezetet tárgyaló jogi bizottság még egy módosítást elfogadott. E szerint a politikai pártok saját költségvetésükből is finanszírozhatják jelöltjük államelnöki kampányát. A jelenleg érvényben levő előírás szerint az államfőjelöltek maguk állják kampányköltségeiket, majd megtérítik nekik a pénzt – magyarázta az AEP elnöke, Florin Mituleţu-Buică.
A tervezetet a szenátus ellenszavazat nélkül fogadta el, egyedül az RMDSZ-frakció tartózkodott. Cseke Attila frakcióvezető úgy értékelte: a törvénymódosítás előírásai visszaélésre és a szavazás befolyásolására adnak lehetőséget. Rámutatott: a választási törvény módosítását legutóbb több hónapos, megfontolt bizottsági munka előzte meg, most pedig három nap alatt akarják „összecsapni”.
Az RMDSZ egyebek közt azt kifogásolta, hogy – az ügymenet gyorsítása érdekében – a pótlistára feliratkozók adatait ezentúl nem kell kézzel jegyzőkönyvezni, az adatfelvételt az elektronikus választási rendszerre bízná a tervezet. Az RMDSZ szerint Románia nincs felkészülve arra, hogy az elektronikus szavazási adatbázis kibernetikai biztonságát szavatolja.
A törvénytervezet végső formáját várhatóan szerdán fogadja el a bukaresti képviselőház.
(MTI/Agerpres)