Már egy éve álomba ringattak, sokan azóta sem ébredtek fel!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Szabó Béla professzor, a magyar tagozat vezetője az MTI-nek elmondta: Leonard Azamfirei rektor egyetlen magyar (preklinikai) főtanszék megalakítását javasolta a magyar oktatók és hallgatók által követelt három (preklinikiai, klinikai és gyógyszerészeti) főtanszék helyett, olyan körülmények között, amikor az angol tannyelvű orvosképzés számára az egyetem idén – különösebb akadékoskodás nélkül – önálló kart hozott létre.
A magyar tagozat számára is nyilván az jelentheti a megnyugtató megoldást, ha az orvos- és gyógyszerészképzést önálló karba szervezik, de a „minimum” az, hogy megalakulnak a régóta követelt önálló főtanszékek – magyarázta a tagozatvezető. Hozzátette: ez valójában azt az állapotot jelentené, amelyet a 2011-es oktatási törvény alapján ki kellett volna alakítani az akkor még Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) néven működő felsőoktatási intézményben.
„Közben felhígultunk egy nagy tengerben. Amikor a MOGYE-ügy elkezdődött (2011) a magyar diákság 40 százalékon, tanári karunk 30 százalékon volt. A (kizárólag román tannyelvű Petru Maior Tudományegyetemmel történt) tavalyi egyesítésig a diáklétszám is leolvadt 30 százalékra, ma pedig a magyarok 18-19 százalékát képviselik az egyetem létszámának” – részletezte Szabó Béla a magyar tagozat fokozatos háttérbe szorulását.
A tagozatvezető elmondása szerint a rektor a pénteki tárgyaláson a szenátusi üléseket bojkottáló magyar oktatókat hibáztatta azért, hogy az 1945-ben még önálló magyar egyetemként alakult tanintézet egy román származású tudós, George Emil Palade amerikai Nobel-díjas orvos nevét vette fel, figyelmen kívül hagyva azt a magyar igényt, hogy az egyetem egykori tanára, Miskolczy Dezső ideggyógyász nevét is viselje. A rektor arra utalt, hogy a – követeléseik semmibe vétele ellen tiltakozó – magyar oktatók és diákképviselők tavaly április óta nem vesznek részt a szenátusi ülésein.
A pénteki egyeztetésen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke is jelen volt. Kelemen Hunor az MTI-nek telefonon elmondta: míg a korábbi két találkozó főleg a ki nem beszélt sértődések és jogos elégedetlenségek leltározásával telt el, most konstruktívabb légkörben zajlott a megbeszélés.
Elmondta: a magyar fél továbbra is a törvényes előírások betartását kéri, valamint azt, hogy az egyetem elnevezésében is tükrözze és szavatolja a MOGYE multikulturális (többnyelvű) jellegét. Az RMDSZ elnöke szerint az egyeztetést még a nyári szünidő előtt, júliusban folytatják.
A pénteki egyeztetések idején a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség MOGYE-ügyi munkacsoportja újabb néma tüntetést szervezett az épületben. Csaknem száz orvosi köpenyt és maszkot viselő magyar diák sorakozott fel könyvvel a kezében a folyosókon, többen közülük az oktatási törvény betartását, önálló magyar kart, egyenlő jogokat követelő feliratokat emeltek a magasba.
(MTI)
Már egy éve álomba ringattak, sokan azóta sem ébredtek fel!
Nem kellene valami okosabbat kitalálni? Például angol, német, francia, spanyol nyelven összeállítani a sérelmeket és elküldeni a világ összes egyetemének, nagykövetségeknek, könyvtáraknak, EU elefántcsont toronyban élő bürokratáinak. Az Eu oktatási biztosa magyar (volt). Soha nem hallatta a hangját. Ha nem kürtöljük keményen világgá a bajokat, csak egyeztetünk-egyeztetünk, akkor a többség fog nyerni.