Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kihirdetésre váró jogszabály alapján a takarítást, mosást, főzést, vasalást, gyermekfelügyeletet, idősgondozást, kertészkedést, vagy más hasonló munka elvégzését másokra (de nem családtagokra) bízó magánszemélyek 15 lejes névértékű utalványokkal fizethetik ki az elvégzett munkát, ezek beváltásakor pedig a háztartási szolgáltató az egyéni vállalkozókénál kedvezőbb feltételek mellett szerez jogosultságot a társadalombiztosítási ellátásra.
Az országos munkaerőügynökség (ANOFM) által kibocsátandó utalványokat a munkaadók az ANOFM megyei kirendeltségeitől névértéken vásárolhatják meg, a háztartási szolgáltató pedig ugyanott válthatja pénzre ezeket, miután a személyi adataival kitöltött utalványok névértékéből az ANOFM visszatartja a jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékot, a beváltott utalványok névértékének 50 százalékát véve alapul.
A törvény indoklásában szereplő adatok szerint ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a háztartási szolgáltató jövedelmét 17,5 százalékos adó terheli, tehát utalványonként 12,37 lejes nettó jövedelemmel számolhat.
A háztartási szolgáltató akkor szerezhet jogosultságot a társadalombiztosítási ellátásra, ha egy hónapban legalább 85 (vagyis 1275 lej névértékű), saját nevére kitöltött utalványt vált be az ANOFM megyei kirendeltségénél, vagyis gyakorlatilag negyedannyi járulék-befizetéssel juthat egészségügyi alapellátáshoz, mintha egyéni vállalkozóként a (2550 lejes bruttó) minimálbér után adózna.
A törvénytervezetet a bukaresti kormány terjesztette a parlament elé, azzal a céllal, hogy „kifehérítse” ezt a típusú feketemunkát és különösebb bürokrácia és adóterhek nélkül szociális védelmet biztosítson a kiszolgáltatott háztartási szolgáltatóknak. A munkaviszonyt nem kell bejelenteni, nem kell róla írásban szerződni, a munkáltatónak csak az a dolga, hogy az – elektronikus vagy papíralapú – utalványokra bevezesse a háztartási szolgáltató nevét és személyi számát.
Az Európai Bizottság egyik, 2017-es felmérése szerint uniós szinten Romániában, Lengyelországban és Litvániában a legmagasabb a feketemunka aránya, amely ezekben az országokban a magánszektorban megtermelt hozzáadott érték több mint 25 százalékát teszi ki.
(MTI)