Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A segítségnyújtásról egyeztettek az erdélyi történelmi magyar egyházak vezetői

A segítségnyújtásról egyeztettek az erdélyi történelmi magyar egyházak vezetői Románia

Az ukrajnai háború miatti segítségnyújtás lehetőségeiről egyeztettek hétfőn délután Szatmárnémetiben az erdélyi történelmi magyar egyházak vezetői és az egyházi segélyszervezetek képviselői.

Hirdetés
Hirdetés

A tanácskozást követő sajtótájékoztatón a vendéglátó Schönberger Jenő szatmári római katolikus megyés püspök elmondta: elsősorban tájékozódni kívántak, hogy a megfelelő segítséget nyújthassák. A püspök az imádság erejét is kiemelte. Mint fogalmazott: „A béke Isten ajándéka, ezt nem lehet kierőszakolni politikai nyomással, csak imádsággal”.

A kárpátaljai helyzetről beszámoló Popovicsné Palotay Márta, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye válságstábjának vezetője elmondta: Kárpátalján ugyan eddig nem hullottak bombák, de ott is nyomasztó a háborús hangulat. A magyar közösség egy része elmenekült, és Ukrajna legnyugatibb megyéjében más vidékekről érkezett menekültek torlódtak fel.

Egyre kevesebb az üzletekben az élelmiszer, fogy az üzemanyag, nem működnek a bankautomaták, bezártak az iskolák, általános a szorongás, a létbizonytalanság érzése. Aki otthon maradt, állandóan amiatt vívódik, hogy ha marad, holnap el tud-e még menni, nem záródnak-e el a menekülési útvonalak.

A válságstábvezető azt kérte, hogy senki ne induljon el Erdélyből segélyekkel anélkül, hogy előzetesen felvette volna a kapcsolatot a segélyszervezetekkel, és megtudta volna, hogy éppen mire van szükség.

Csaknem valamennyi egyházi vezető a tapasztalt szolidaritási hullámról számolt be. Elmondták, hogy pénzgyűjtésbe kezdtek a bajbajutottak megsegítésére, és összeírták az egyházi szálláshelyeket, ahová menekülteket fogadhatnak be.

Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) püspöke azt tartotta kihívásnak, hogy jól tudjanak segíteni. Közölte: a drága üzemanyagköltségek mellett nem érdemes belső Erdélyből élelmiszert szállítani Kárpátaljára, inkább a pénzt kell eljuttatni, és a határ közelében kell megvásárolni mindazt, amire szükség van.

Kovács István unitárius püspök fontosnak tartotta, hogy ne csak a menekülőket, hanem az otthon maradókat is segítsék. Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök elmondta: tolmácsokat, fordítókat próbálnak toborozni, hogy szót tudjanak érteni a menekülőkkel.

A sajtótájékoztató végén Popovicsné Palotay Márta arra kérte a jelenlévőket, hogy imádkozzanak a békéért, azért, hogy a háború sújtotta emberek szívében is megszülessen a béke, hogy a családok együtt lehessenek, hogy a gyermekek minél kevesebb lelki sérüléssel vészeljék át a nehéz időket.

A békéért és a menekültek megsegítéséért emelt szót Daniel pátriárka

A békéért és a Romániába érkező ukrajnai menekültek támogatásáért emelt ismét szót hétfőn közzétett üzenetében a Román Ortodox Egyház vezetője.

Daniel pátriárka arra kérte a híveket, hogy imádkozzanak a harcok beszüntetéséért és a menekültek biztonságos hazatéréséért.

Üzenetében az egyházfő hangsúlyozta, hogy véget kell vetni „a katonai erőszakot utánzó verbális erőszaknak”, a személyeskedő támadásoknak, „egymás becsmérlésének” is, és békességre szólította a családokat, a romániai társadalmat, illetve a nemzetközi közösséget.

Daniel pátriárka emlékeztetett arra, hogy az ortodox egyház „mélységes aggodalommal vette tudomásul” az Ukrajnában kitört háborút, amelyet Oroszország „egy szuverén és független állam ellen indított”, ugyanakkor imára és szolidaritásra szólított fel a háború miatt Romániába menekült ukrajnaiak megsegítésére.

Emlékeztetett arra is, hogy a menekültek támogatásához az ortodox egyház is hozzájárult adománygyűjtéssel, illetve humanitárius akciókkal, és köszönetet mondott azoknak az egyházmegyéknek, amelyek válaszoltak a patriarkátus korábbi felhívására.

(MTI/Agerpres, fotó: Kiss Gábor/reformatus.ro)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás