Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A nemzeti liberálisok által az oktatási tárca élére javasolt Cîmpeanu válaszában kifejtette: „Mindannyian azt szeretnénk, hogy az iskola minél előbb újraindulhasson hagyományos formában, és erre sor is fog kerülni, amint a járványhelyzet ezt lehetővé teszi. Tudjuk, hogy mennyire nehéz megszervezni az online oktatást, főleg az óvodások és a kisiskolások esetében. Nem egyszerű gimnáziumi és középiskolai szinten sem” – idézte a miniszterjelöltet az Edupedu.ro oktatási portál.
„A végleges válaszom: amint a járványhelyzet lehetővé teszi. Nincsenek járványügyi kompetenciáink, viszont maximális figyelmet szentelünk ennek a kérdésnek, a prioritási sorrend a következő: korai nevelés (óvodák), elemi osztályok, gimnáziumi osztályok, líceumi osztályok, egyetemi oktatás” – mondta Cîmpeanu.
Hozzátette, hogy az egyetemi oktatásban is nagy nehézséget okoz az órák online megtartása, annak ellenére, hogy az kurzusok és a gyakorlati órák struktúrája nagyobb rugalmasságot tesz lehetővé.
Cîmpenu kitért az ösztöndíjak növelésének kérdésére is.
„Üdvözlöm a kormány egyik friss döntését, amellyel meghatározta a diákoknak járó ösztöndíj minimális értékét. Ezeknek az 530 millió lejt kitevő ösztöndíjaknak szerepelniük kell a 2021-es költségvetésben. Eddig évi 270 milliót szántak erre a célra, vagyis 30 millió lejt havonta, ami 3 millió diákra lebontva havi 10 lejt jelentett. Az államnak a helyi hatóságokon keresztül kell finanszíroznia ezeket a kiadásokat” – nyilatkozta az oktatási tárca várományosa.
Sorin Cîmpeanu jelölését – 20 igen, 13 nem és 2 tartózkodás mellett – pozitívan véleményezte a bizottság,
Nincsenek még jóváhagyva a kerettantervek a líceumi osztályokra, és a tankönyvekre sem írták ki a közbeszerzési eljárást, emiatt „kevés a valószínűsége”, hogy a 9. osztályos diákoknak legyen tankönyvük a következő iskolai évben – jelentette ki csütörtökön Sorin Cîmpeanu.
Mandátumának átvételekor elmondta, a középiskolai osztályok esetében még közvitán vannak a kerettervek, és majd jóvá kell hagyni azokat.
Arra a kérdésre, hogy szerinte van-e lehetőség a differenciált érettségi vizsga megszervezésére, a miniszter azt válaszolta, hogy a „differenciált érettségire abszolút szükség van”, és nagy odafigyeléssel kell megvizsgálni ezt a tervet.
Az oktatási intézmények digitalizálása kapcsán Sorin Cîmpeanu kifejtette, ezt sürgősen meg kell valósítani a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős szaktárcával, a fejlesztési minisztériummal és a helyi hatóságokkal együttműködve.
A miniszter azt is elmondta, szeretné, hogy mandátuma alatt fokozatosan emeljék az oktatás költségvetését ahhoz, hogy mandátuma végén az elérje a bruttó hazai termék (GDP) 6%-át.
(Edupedu.ro/Agerpres)