Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az egyesület közleményben tájékoztatott, hogy adatbázisukban szerepelt már eddig néhány hat fiókás fészek, de ez az első eset, hogy egy gólyapárnak hét fiókát sikerül felnevelnie. Az ilyen esetek rendkívül ritkák, legutóbb Bulgáriában észleltek hasonlót a tavaly.
A gólyapár részéről rendkívüli erőfeszítést igényel a fiókák táplálása, és a hét kis gólya felnevelése csak táplálékban gazdag vidéken sikerülhet – tették hozzá a madártani társaság munkatársai.
A népes gólyacsaládról az Uite barza (Nézd a gólyát!) telefonos alkalmazással érkezett a bejelentés. A madártani társaság a gólyák számlálására fejlesztette ki az applikációt, amelyen önkéntesek 3206 gólyafészket jelentettek be, de ezek közül csak 2788-at sikerült a földrajzi koordináták alapján is igazolni.
Voltak ugyanis olyan fészkek, amelyeket többen is bejelentettek, illetve olyanok, amelyeket mozgó autóból regisztráltak, így a helymegjelölés nem volt pontos. Az összeírás során 6580 gólyát, köztük 3044 felnőtt madarat számláltak meg. A székelyföldi Madéfalván számolták a legtöbb gólyafészket, ott 42 gólyacsalád fészkel.
Idén a legtöbb gólyafészket a következő megyékben regisztrálták: Suceava (230), Hargita (211), Călăraşi (162), Konstanca (160), Tulcea (139), Botoşani (92), Temes (71), Ialomiţa (70).
A legalacsonyabban fekvő gólyafészek – egy méterrel a tengersztint fölött – a Tulcea megyei Pardina településen található, a legmagasabban fekvő pedig – 985 méterrel a tengerszint fölött – a Suceava megyei Moldova-Suliţa településen, mutat még rá a madártani intézet közleményében.
Szintén hét tojást tojt 2019 tavaszán a webkamerával megfigyelt magyarfenesi gólyafészekben a Leske névre keresztelt gólya is, de az első két tojást Miska névre keresztelt párja kidobta a fészekből, egy tojás nem kelt ki, egy kis gólya pedig, nem sokkal kikelése után elpusztult.
Az elmúlt napokban már elkezdődött a gólyák őszi vonulása.
(Agerpres)