Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az országban 18.748 szavazóhelyiséget rendeztek be. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint 18.217.156 személy szerepel a választói névjegyzékben.
Az állampolgárok a következő, a román állam kibocsátott, érvényes személyazonosító okmány valamelyikének felmutatásával szavazhatnak: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, egyszerű útlevél, egyszerű elektronikus útlevél, egyszerű ideiglenes útlevél, katonai szolgálati könyv.
A választópolgárok az állandó lakhelyük szerinti szavazókörzetben adhatják le voksukat, ha azonban más településen tartózkodnak a választások napján, annak bármely szavazókörzetében szavazhatnak.
A szavazókörzeti irodák munkatársai, számítógép-kezelői, illetve a körzetekhez kiküldött rendfenntartók abban a szavazóhelyiségben voksolnak, amelynél tevékenységüket végzik. A csökkent mozgásképességű személyek bármely olyan körzetnél szavazhatnak, amelynél biztosított a lehetőség erre.
Mozgóurnát a mozgáskorlátozottak vagy az ágyhoz kötött betegek kérhetnek, továbbá azok az állampolgárok, akik az országban tartózkodnak ugyan, de tevékenységük jellegéből adódóan nem áll módjukban elmenni valamely szavazókörzethez. Emellett igényelhetik a mozgóurnát az őrizetbe vett vagy előzetes letartóztatásban levő személyek, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek, akiket nem fosztottak meg szavazati joguktól.
A külföldön élő román állampolgárok péntektől kezdve három napon át szavazhatnak. Emellett a levélszavazás lehetőségével is élhettek.
A hazai szavazókörzetek vasárnap 21 óráig tartanak nyitva. Azok a választópolgárok, akik 21 órakor a szavazóhelyiségekben vagy azok előtt tartózkodnak, 23 óra 59 percig még voksolhatnak.
Az államfőválasztáson 14 jelölt indult. Amennyiben a jelöltek közül egyik sem szerzi meg a névjegyzékben szereplő választók több mint felének voksát, november 24-én második fordulóra kerül sor. Ezen az első két helyezett vesz részt, és az a jelölt nyer, aki megszerzi az érvényes szavazatok többségét. Az államfő mandátuma öt évre szól.
Reggel 7 órakor elkezdődött a szavazás az államfőválasztás első fordulójában, urnanyitáskor nem voltak incidensek – közölte Monica Dajbog belügyminisztériumi szóvivő.
Nyilatkozatában a szóvivő felhívta a figyelmet a szavazási folyamattal kapcsolatos főbb tudnivalókra, az állampolgárok, illetve a szavazókörzeti irodák tagjainak jogaira és kötelezettségeire, valamint a szabálysértések esetén kiróható büntetésekre.
Dajbog rámutatott, a szavazókörzeti iroda elnökének kötelessége gondoskodni a szavazás jó körülményeinek és gördülékenységének biztosításáról. Az elnök hatásköre kiterjed a szavazóhelyiségnek helyet adó épület udvarára, valamint az annak 500 méteres körzetében levő utcákra, közterekre is.
Azok a személyek, akik nem hajlandók alávetni magukat a szavazókörzeti iroda elnöke rendvédelemre vonatkozó utasításainak, 1.500 és 4.500 lej közötti bírsággal büntethetők. Ugyanekkora összegű büntetés róható ki azokra is, akik 7 és 21 óra között alkohollal kereskednek vagy ezt fogyasztanak a szavazóhelyiségek közelében, illetve akik választási propagandát folytatnak, vagy megpróbálják meggyőzni a választópolgárokat, hogy egy bizonyos jelöltre szavazzanak vagy ne szavazzanak.
A többes szavazás vagy a hamis személyazonosító okmánnyal való voksolás hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetést vonhat maga után, akárcsak a választójog gyakorlásának bármilyen eszközzel való akadályozása – mondta még a belügyi szóvivő.
Könnyedén és ideális körülmények között zajlanak a választások – közölte az Állandó Választási Hatóság (AEP) vasárnap kora délután.
Az AEP arról is hírt adott, hogy a választási folyamat lezárultával a prezidentiale2019.roaep.ro honlapon lehet majd grafikonok segítségével tájékozódni a közérdekű adatokról.
Constantin-Florin Mituleţu-Buică, az AEP elnöke ugyanakkor arra kérte a választási irodák elnökeit és minden illetékest, hogy tartsák tiszteletben az AEP által a sajtó képviselőinek és a független megfigyelőknek kiadott akkreditációkat, hogy érvényesüljenek a tájékoztatáshoz való, törvény által garantált jogok.
(Agerpres)