Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Amerikai F-16-os vadászgépeket telepítenek át Németországból Romániába

Amerikai F-16-os vadászgépeket telepítenek át Németországból Romániába Románia

Az amerikai légierő európai parancsnoksága pénteken bejelentette, hogy F-16-os vadászgépeket telepít át Németországból Romániába.

Hirdetés
Hirdetés

A közleményben nem pontosították, hogy hány vadászgép érkezik a feteşti-i légi bázisra – számolt be az AFP.

A Németországból érkező F-16-osok csatlakoznak a már itt állomásozó olasz harci gépekhez, és „szorosan együttműködnek a fekete-tengeri térségbeli szövetségesekkel a regionális biztonság megerősítése érdekében” az Ukrajna melletti orosz csapatösszevonások okozta feszültségek közepette – áll a parancsnokság közleményében.

Az F-16-osok fő feladata a NATO légterének védelme lesz az Oroszország által 2014-ben elcsatolt Krím-félsziget közelében – nyomatékosították.

Közben a Román Légierő péntek este bejelentette, hogy az amerikai légierő európai parancsnoksága mintegy 150 katonát és nyolc F-16-os Fighting Falcon típusú harci repülőgépet küldött Romániába. Ezek két héten át közös gyakorlatozásban vesznek részt a Román Légierő katonáival és F-16-osaival.

Az amerikai repülőgépek ebben az időszakban légi rendészeti feladatokat is ellátnak a román gépekkel, valamint az olasz légierő tavaly december óta itt tartózkodó repülőgépeivel együtt – áll még a közleményben. 

Iohannisszal is egyeztetett Biden

Joe Biden amerikai elnök pénteken telefonon tárgyalt több állam- és kormányfővel, valamint uniós vezetőkkel az ukrán határ közelében végrehajtott orosz csapatösszevonásokról – idézte a Reuters a Fehér Ház bejelentését.

A megbeszélésen részt vett Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Boris Johnson brit miniszterelnök, Justin Trudeau kanadai kormányfő, Mario Draghi olasz miniszterelnök, Klaus Iohannis román államfő, valamint Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök. Részt vesz még a videokonferencián Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, illetve az Európai Tanács elnöke, Charles Michel is.

A megbeszélésen „megvitatták a közös aggodalmakat” azzal kapcsolatban, hogy Oroszország egyre nagyobb erőket von össze az ukrán határ mentén, illetve szó volt „a szövetségesek összehangolt fellépéséről” mind az elrettentés, mind diplomáciai vonatkozásban – írták.

Az amerikai védelmi miniszterrel egyeztetett Vasile Dîncu

Vasile Dîncu román védelmi miniszter újabb telefonos megbeszélést folytatott szombaton amerikai hivatali kollégájával, Lloyd Austinnal – tájékoztatott a védelmi tárca.

Az egyeztetésre annak a megbeszéléssorozatnak a keretében került sor, amelyet az Egyesült Államok folytat Romániával mint fontos stratégiai partnerével ebben a térségben, valamint más NATO-szövetségesekkel – nyomatékosították a közleményben.

A beszélgetés központi témáját az ukrán határ menti biztonsági helyzet képezte, illetve az amerikai katonai jelenlét megerősítése a NATO keleti szárnyán.

A tárca tájékoztatása szerint Vasile Dîncu hangsúlyozta, hogy Románia „aggodalommal figyeli a régió biztonsági helyzetének alakulását”, és készen áll arra, hogy ha a helyzet indokolttá teszi, szövetségeseivel közösen meghozza a szükséges intézkedéseket.

Az amerikai védelmi miniszter hangsúlyozta országának az európai szövetségesei melletti szilárd elköteleződését és szolidaritását, kiemelve, továbbra is elsődleges fontosságúnak tartják az észak-atlanti szövetség alapokmányának 5. cikkelyét, amely kimondja, hogy ha valamelyik tagállamot támadás éri, azt a NATO egésze elleni támadásnak tekintik. 

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások