Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Arafat: a COVID-esetek növekedésére számítunk, 30 nap múlva remélhetünk csökkenést

Arafat: a COVID-esetek növekedésére számítunk, 30 nap múlva remélhetünk csökkenést Románia

Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője pénteken úgy nyilatkozott: a hatóságok a koronavírusos esetek számának növekedésére számítanak, de ha a kormány által előkészített új rendelkezéseket helyesen fogják gyakorlatba ültetni, akkor 30 nap múlva várhatóan csökkenni fog az esetszám.

Hirdetés
Hirdetés

Arafat közölte: azokban a régiókban, ahol magas az esetszám, további szigorításokat is bevezethetnek.

A katasztrófavédelem vezetője szerint a járványügyi szakemberekkel folytatott megbeszélések eredményeként arra a következtetésre jutottak, hogy a várt hatás elérése érdekében a kormány új intézkedései ne 14, hanem 30 napig legyenek hatályban.

„Ha helyesen alkalmazzuk ezeket az intézkedéseket, akkor oda juthatunk, hogy egy hónapon belül csökkenést tapasztalhatunk” – vélekedett Arafat.

A kormány csütörtök esti ülésén elfogadta a határozatot és a sürgősségi rendeletet, amely további, a koronavírus terjedését fékezni hivatott intézkedéseket vezet be országszerte – jelentette ki Raed Arafat.

„A kormányhatározat és a sürgősségi rendelet hétfőn lép érvénybe, természetesen a Törvényhozó Tanács észrevételeitől függően, ha lesznek észrevételek. Az intézkedések 30 napig érvényesek, azt követően helyzetfelmérés következik, amely eredményei alapján döntünk a továbbiakról” – tájékoztatott Arafat.

Mindenhol kötelező lesz a kültéri maszkhasználat

Nyomatékosította, míg eddig csak azokon a településeken volt kötelező a kültéri maszkhasználat, ahol a fertőzési ráta meghaladta a 3 ezreléket, hétfőtől kezdődően az ország minden egyes településén kötelező lesz.

A DSU vezetője szerint ez az intézkedés fogja talán a legnagyobb mértékben fékezni a vírus terjedését, amennyiben az emberek betartják azt, és meggyőződése, hogy be fogják tartani, mivel „most már mindenki tudja, milyen helyzetben vagyunk”.

A bölcsődék és afterschool rendszerű intézmények nyitva maradnak

Raed Arafat úgy nyilatkozott: nyitva maradnak a bölcsődék és az iskola utáni iskolai tevékenységek (afterschool), az iskolák online tanrendre való áttéréséről viszont rövidesen megjelenik a miniszteri rendelet.

Arafat elmagyarázta: eddig az iskolák igazgatótanácsai egyenként tettek javaslatot az oktatási forgatókönyvet illetően, ezt közvetítették a közegészségügyi igazgatóságnak, amely továbbította a helyi vészhelyzeti bizottságnak, utóbbi pedig meghozta a döntést. Most azonban változott a helyzet, az egész országra érvényes kormányrendelet pedig jogi alapot szolgáltat ahhoz, hogy a tanügyminiszter kibocsássa az online oktatásra való áttérést előíró határozatot.

A kormányrendelet tartalmazza azt a szabályozást is, amely kötelezővé teszi az otthoni munkavégzést mindenhol, ahol csak erre lehetőség van, az állami és a magánszektorban egyaránt.

Az iskolák bezárásáról

A személyes érintkezések csökkentése érdekben döntöttek a hatóságok az online oktatásra való áttérés mellett, illetve annak elkerüléséért, hogy a gyerekek megfertőzzék családtagjaikat – jelentette ki péntek este Raed Arafat.

A belügyminisztériumi államtitkár a Digi24 televízió műsorában rámutatott, a digitális tanrendre való átállással csökken annak a kockázata, hogy a gyerekek megfertőzzék családtagjaikat, az iskolák esetében ugyanis ez jelent fokozott veszélyt. Az iskolák bezárására vonatkozó döntés meghozatalakor a hatóságok azt is szem előtt tartották, hogy számos tanintézet már korábban áttért az online oktatásra, több másik pedig egyébként is átállt volna a digitális tanrendre a megbetegedések magas száma miatt.

Arafat szerint e téma kapcsán is megoszlanak a vélemények: nem csak ellenzői vannak az intézkedésnek, számos szülő szorgalmazta az online oktatásra való átállást, és a tanárok egy része is helyesli a döntést.

A zárt terű piacok bezárása kapcsán az államtitkár azt mondta, lehetséges, hogy az intézkedés nyomán nőni fog azoknak a száma, akik szupermarketekbe vagy más üzletekbe mennek bevásárolni, ezeken a helyeken azonban „jobban ellenőrzés alatt lehet tartani a dolgokat”.

Hozzátette: a hétfőtől érvénybe lépő korlátozó intézkedések célja csökkenteni a személyes érintkezéseket, mert ezek révén terjed a vírus. A korlátozásoknak addig kell hatályban maradniuk, amíg számottevően visszaesik az új megbetegedések száma – nyomatékosította, hozzátéve, azokon a településeken, ahol jelentősen megugranak az esetszámok, az országon szintű intézkedések mellett további korlátozásokat vezethetnek be a hatóságok.

Kézzel is megírható a felelősségvállalási nyilatkozat

Arafat közölte, kézzel is megírható az a felelősségvállalási nyilatkozat, amelyet a lakhelyüket 23 óra után elhagyóknak kell felmutatniuk hétfőtől.

Az államtitkár azt mondta, lesz egy formanyomtatvány, amelyet csak ki kell tölteni, illetve a kézzel írott nyilatkozatot is elfogadják, amennyiben abban feltüntetnek minden személyi adatot, valamint a lakhely elhagyásának okát.

Arafat rámutatott, továbbra is mentesülnek a maszkviselés kötelezettsége alól azok, akik kimennek enni, inni vagy cigarettázni, ez azonban csak egyénileg megengedett, nem verődhetnek csoportokba.

Az összejövetelek, ünnepségek be lesznek tiltva

Hétfőtől tilos társas összejöveteleket, ünnepségeket szervezni – hangsúlyozta Raed Arafat, hozzátéve, a törvény nem teszi lehetővé, hogy a korlátozásokat a magánlakások falain belül is érvényesítsék, ezért felelős magatartásra szólította fel az embereket.

„A lakásokat nem ellenőrizhetjük. (…) Azt tanácsoljuk az embereknek, hogy házon belül is tartsák be a szabályokat. Bármilyen furán is hangzik: ha olyasvalakit hívunk meg magunkhoz, aki nem él velünk, ha látogatóba jön valaki, viseljünk maszkot” – hangoztatta.

Arafat rámutatott, a különféle magánrendezvényekre, összejövetelekre vonatkozó tiltás általános érvényű, nincs a résztvevők számához kötve. „Ha valaki kockáztat, és összejövetelt szervez otthon, saját felelősségére teszi. Mi nem tilthatjuk meg, hogy otthonában ezt megtegye. Nincs olyan törvény, amely ezt megengedné számunkra” – nyomatékosította, hozzátéve, a rendőrség legfeljebb csendháborításért szabhat ki büntetést ilyen esetekben.

Korlátozzák az éjszakai kijárást

Korlátozzák a kijárást 23 óra és reggel 5 óra között. Arafat szerint erre azért van szükség, mert a fiatalok éjszaka szoktak járkálni, találkozni egymással, összejöveteleket tartani. Megfelelő bizonyíték felmutatásával (pl. utazási jegy, munkahelyi igazolvány, saját felelősségre írt nyilatkozat) este 11 és reggel 5 között is kijárhatnak azok, akik munkájukat végzik, halaszthatatlan orvosi ellátásra szorulnak, gyermeket, vagy mozgáskorlátozott, beteg vagy idős személyt kísérnek, illetve, hogyha elhalálozás történt.

Ha például valakinek éjjel 1-kor száll le a repülőgépe, az utazási jegyével igazolhatja, hogy a repülőtérről tart hazafele – magyarázta az államtitkár.

Mi számít zárt terű helyiségnek?

Arafat külön kiemelte a terasz szó jogszabály szerinti értelmét. Eszerint – a 2002/349-es törvényt véve alapul – zárt terű helyiségnek minősül minden olyan helyiség, amelynek tetőzete van és két oldalon zárt, függetlenül attól, hogy a falak állandó vagy ideiglenes jellegűek-e. A beüvegezett, beponyvázott oldalú teraszhelyiségek is zárt térnek minősülnek, ha illik rájuk a fenti leírás – figyelmeztetett az államtitkár.

A rendelkezés alapján felfüggesztik a zárt terű élelmiszerpiacok működését, és nem tarthatók vásárok; csak a kültéri élelmiszerpiacok működhetnek tovább a megfelelő egészségügyi szabályok betartásával.

A munkahelyi szabályokról

Azzal az előírással kapcsolatban, amely szerint ott, ahol nem lehetséges az otthoni munkavégzés, legalább két csoportra kell osztani az alkalmazottakat, és nekik minimum egy óra eltéréssel kell befejezniük, illetve elkezdeniük a munkát, Arafat pontosított: „mi azt mondtuk, hogy ott történjen ez meg, ahol lehetséges. Kötelezővé ott válik, ahol több mint 50 alkalmazott van. Ötven alkalmazott alatt nem” – mondta a katasztrófavédelem vezetője.

Van 2500-2700 olyan orvos, akik nem dolgozhatnak koronavírusos betegekkel

A hatóságok eddigi adatai szerint országos szinten 2500-2700 olyan orvos van, akik egészségügyi okok miatt nem vonhatók be jelenleg a koronavírussal fertőzött betegek kezelésébe – nyilatkozta Raed Arafat.

Az államtitkár az orvosok „összeírása” kapcsán beszélt erről, amelynek során számba veszik, hogy a szakemberek közül kik azok, akikre számítani lehet a koronavírus elleni küzdelemben, és kik nem dolgozhatnak egészségügyi problémáik miatt.

Arafat azt mondta, nem mindenhonnan érkeztek be még az erről szóló adatok, az eddigi információk szerint azonban 2500-2700 olyan orvosról tudnak, akik vagy valamilyen betegség miatt nem kerülhetnek kapcsolatba koronavírusos beteggel, vagy betegszabadságon vannak, többnyire azért, mert maguk is koronavírus-fertőzöttek.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás