Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Atomenergiáról és gabonaszállításról tárgyalt a kormányfő az amerikai szenátus küldöttségével

Atomenergiáról és gabonaszállításról tárgyalt a kormányfő az amerikai szenátus küldöttségével Románia

Nicolae Ciucă miniszterelnök szombaton fogadta az Amerikai Egyesült Államok szenátusának Robert Portman vezette küldöttségét, a találkozó során az atomenergetikai beruházások amerikai támogatásáról és a Románia által az ukrán gabona exportálásának megkönnyítésére felajánlott segítségről tárgyaltak.

Hirdetés
Hirdetés

A kormány közleménye szerint Románia és a régió biztonsági helyzete is napirenden volt az orosz-ukrán háború okozta körülmények miatt.

„A román miniszterelnök ismertette az ukrán exporttal kapcsolatos problémákat, illetve Románia erőfeszítéseit a veszélyeztetett országok, különösen a közel-keleti és észak-afrikai országok élelmezésbiztonságának támogatására, valamint az ukrán gazdaság életképességének fenntartására” – olvasható a közleményben.

Ciucă elmondta, Románia felajánlotta a konstancai és a galaci kikötőt, illetve vasúthálózatát és országúthálózatát is erre a célra.

Robert Portman szenátor megköszönte Románia erőfeszítéseit, és hangsúlyozta, az általa képviselt Ohio államban jelentős román és ukrán közösségek élnek.

Emiatt az amerikai szenátor szívügye, hogy segítse hazánkat az atomenergia-projektek finanszírozásában, de a gabonaszállítás és a mezőgazdasági beruházások területén is. Robert Portman emellett támogatja az amerikai katonai jelenlétet a NATO keleti szárnyán, és véleménye szerint a Fekete-tenger térsége stratégiai fontossággal bír a szövetségesek biztonsága szempontjából.

A szenátor kifejtette továbbá, hogy az USA nagyra értékeli Románia energiafüggetlenséggel kapcsolatos döntéseit.

Nicolae Ciucă hangsúlyozta, hogy ahhoz, hogy Ukrajna győzelmet arasson az orosz katonai agresszió által kiváltott háborúban, „elengedhetetlen a Nyugat egysége”, különösen arra vonatkozóan, hogy „támogatást nyújt mindazon államoknak, amelyek még mindig függnek” az orosz energiahordozóktól.

Mindkét fél egyetértett abban, hogy a keleti szárny komoly katonai megerősítése, valamint a jelentős amerikai és szövetséges jelenlét biztosítása elengedhetetlen a megfelelő védelmi pozíció és az elrettentés fenntartásához a térségben – szögezi még le a kormány.

Robert Portman: az Egyesült Államok számára nem létezik erősebb barát Romániánál

A romániai látogatáson levő Robert Portman amerikai szenátor kijelentette, hogy az Egyesült Államok számára „nincs erősebb barát” Romániánál.

Az Ohio államot képviselő szenátor azt követően nyilatkozott a sajtónak, hogy Nicolae Ciucă kormányfővel találkozott szombaton, akivel az ukrajnai helyzetről, de az USA és Románia közötti kapcsolatok megerősítéséről is beszélt. Portman megemlítette, hogy találkozott a román gazdasági miniszterrel és a külügyminisztérium képviselőivel is.

„Az Egyesült Államok számára nem létezik erősebb barát Romániánál. Szövetségesek és barátok vagyunk. Most, amikor a régió nehéz körülményeknek van kitéve, amikor Oroszország agresszíven nyilvánul meg a régióban, ez a barátság fontosabb, mint valaha. Minden amerikai nevében beszélek, amikor azt mondom, hogy hálásak vagyunk, mert Románia több mint egymillió ukrán menekültet fogadott” – mondta a szenátor, kiemelve, hogy a román lakosság példásan viselkedett.

Portman értékelte azt is, ahogyan Románia közvetlen módon is segíti Ukrajnát. Üdvözölte azt is, hogy Románia úgy döntött, bruttó hazai termékének (GDP) 2,5 százalékát fordítja a védelemre, leszögezve, az Egyesült Államok számára ez nem csupán a Romániával való kapcsolat perspektívájában fontos, hanem azért is, mert Románia ezzel példát mutat a NATO többi tagországának.

A szenátor a nukleárisenergia-beruházások amerikai támogatásáról is beszélt, kiemelve, hogy a kis moduláris (small modular reactor – SMR) atomreaktorok jó megoldást jelentenek az energiaellátásra, mivel magas szintű technológiát alkalmaznak, ezért nagyobb biztonságot nyújtanak, mint a régi technológiával készült reaktorok.

Portman beszélt még arról, hogy az egész régiónak érdeke Ukrajnát támogatni, mivel ha az oroszok nyerik meg a háborút, fennáll a veszélye annak, hogy a konfliktust átterjesztik más területekre, Transznisztriára és a Moldovai Köztársaságra, sőt Romániára is.

Ugyanakkor hangsúlyozta a NATO-n belüli egység fontosságát, és meggyőződését fejezte ki, hogy ha a szövetség egységes marad, akkor az oroszok idővel tárgyalóasztalhoz ülnek.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások