Románia egyetért az Oroszországgal szemben bevezetendő hatodik szankciócsomaggal – közölte Bogdan Aurescu az európai uniós tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli értekezlete előtt.
Aurescu azt mondta, a megbeszélések fókuszában Ukrajna és az Oroszország által indított támadás okozta válság áll majd. „Természetesen elkerülhetetlenül szóba fog kerülni egy hatodik szankciócsomag. Románia egyetért ezzel a csomaggal és az eddig felmerült megoldásokkal” – jelentette ki a külügyminiszter, hozzátéve, reméli, hogy sikerül minden tagállam számára elfogadható megoldást találni, mert a szankciócsomagra szükség van.
Emlékeztetett, hogy a háború kitörése óta közel egymillió ukrán állampolgár menekült a háború elől Romániába vagy Románián keresztül.
Romániának az ukrán mezőgazdasági termékek szállítása szempontjából is hangsúlyos szerep jut: a konstancai kikötőből például több mint 120 ezer tonna ukrajnai gabonát szállították már tovább. „Nagyon fontos, hogy elejét vegyük az élelmiszerválságnak, amely már közeleg számos ország esetében” – mondta Aurescu.
Borrell: nem biztos, hogy hétfőn megegyezés születik az olajembargót is tartalmazó szankciókról
Nem biztos, hogy az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei már most megegyezésre jutnak az Ukrajna elleni agresszió miatt Oroszországgal szembeni bevezetni tervezett, olajembargót is tartalmazó újabb szankciós csomagról – jelentette ki Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő hétfőn.
Josep Borrell a tagállami külügyminiszterek egynapos brüsszeli tanácskozására érkezve azt mondta: egyes tagállamok, amelyek nem rendelkeznek tengerparttal, több nehézséggel szembesülnének az orosz olajra vonatkozó szankciók bevezetésével, mivel az olaj hozzájuk kizárólag csővezetékeken érkezik Oroszországból.
„Tárgyalunk erről, és mindent megteszünk a helyzet megoldása érdekében” – fogalmazott.
Nem biztosítható, hogy ez azonnal megtörténik, ugyanis az egyes tagállami álláspontok meglehetősen erősek – hívta fel a figyelmet Borrell, majd hozzátette: „de úgy gondolom, hogy ha megértjük egyes tagállamok sajátos helyzetét, és mindannyian erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy egységesek maradjunk Oroszországgal szemben, akkor sikerrel járunk”.
Kijelentette: az Európai Unió aggódik a háború következményei miatt. Az egész világnak mély gazdasági válsággal kell szembenéznie, áremelkedésekre, köztük különösképen a villamosenergia és az élelmiszer árának emelkedésére kell számítania. Azt mondta: el kell magyarázni a világnak, hogy ezek a következmények nem a szankcióink miatt vannak, hanem a háború miatt. Oroszország ugyanis egyebek mellett megakadályozza, az ukrán búza exportját – emelte ki.
Finnország és Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatban a főképviselő hangsúlyozta: támogatja a két ország törekvését. Véleménye szerint az Európai Unió tagállamai szintén támogatják a döntést, és reményét fejezte ki, hogy felül lehet majd kerekedni a NATO egyes tagországainak ellenállásán.
(Agerpres/MTI)
Tákolmányia mindenben eggyettért, soha nincs saját véleménye ezért szeretik a nagyok… 🤮