Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A parlament által júniusban megszavazott jogszabály 85 százalékos adót vetne ki a katonák, rendőrök, titkosszolgálati ügynökök, bírák, ügyészek, pilóták, diplomaták, pénzügyőrök és törvényhozók – nem járulékbefizetés alapján, hanem az illető ágazat részére hozott külön jogszabályok által meghatározott – nyugdíjának havi 7000 lejt meghaladó részére.
A havi 2000 lejnél nagyobb nyugdíjak 2000 lej feletti (7000 lejig terjedő) részét 10 százalékkal akarták megadóztatni.
A sajtó által luxusnyugdíjakként emlegetett kiemelt járandóságok progresszív megadóztatása ellen az ombudsman és a legfelsőbb bíróság emelt óvást.
Szerintük a törvény a jövedelemadóval terhelt különnyugdíjakra vet ki újabb adót, a kettős adóztatás pedig sértené a diszkrimináció tilalmát. Az ily módon 95 százalékot is elérő adóteher gyakorlatilag az érintettek nyugdíjának „leplezett kisajátítását” jelentené, és sértené a méltányos közteherviselés alkotmányos elvét.
Az alkotmánybíróság májusban már megakadályozta a különnyugdíjak teljes eltörléséről januárban elfogadott törvény hatályba lépését. A parlament ezért úgy akarta megkerülni a szerzett jogok eltörlését tiltó alkotmányos elvet, hogy nem megszüntetni próbálja, hanem – a 85 százalékos adóval – visszaküldené a költségvetésbe az „arcátlanul magas” nyugdíjak 7000 lejt meghaladó részét.
Az átlagos nyugdíjak többszörösére rugó luxusnyugdíjak ügye a helyhatósági és parlamenti választások közeledtével vált ismét központi témává Romániában: a pártok egymásra licitálva próbáltak politikai hasznot húzni abból, hogy az emberek többsége által méltánytalannak tartott extra juttatások eltörlését szorgalmazták, illetve egymást vádolták a kiváltságosok védelmével.
Romániában szeptember 27-re tűzték ki a koronavírus-járvány miatt júniusról elhalasztott önkormányzati választásokat.
Médiaértesülések szerint az alkotmánybíróság, amely eddig már két ízben meggátolta a bírák és ügyészek járandóságának lefaragását, kedden azért halasztotta el a határozathozatalt a luxusnyugdíjakat megadóztató törvény ügyében, mert nem kapta meg a jogszabály által érintett többi szakma képviselőinek állásfoglalását.
(MTI)