Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az RMDSZ kivár a döntéssel

Az RMDSZ kivár a döntéssel Románia

Az RMDSZ a bizalmatlansági vitát megelőző órában dönti el, hogyan szavaznak, közölte Kelemen Hunor szövetségi elnök. Aláhúzta, a Szövetségi Állandó Tanács ülésén mandátumot kapott arra, hogy hétfőtől kezdődően tárgyalhasson a koalíció, illetve a parlamenti pártok politikusaival.

 

„A bizalmatlansági indítvánnyal kapcsolatos döntésünket a parlamenti frakcióink együttes ülésén hozzuk meg, valószínűleg szerdán, a szavazás előtt néhány órával. Nem korábban, mert ezt a kérdést eldönteni ma még nem lehet” – nyomatékosított Kelemen Hunor szövetségi elnök. Mint kiemelte, el kell fogadni, hogy egy parlamentáris demokráciában a parlamenti többségnek lehetősége kell legyen arra, hogy az általa fenntartott, megszavazott, beiktatott kormánytól megvonja a bizalmat, miniszterelnököt, minisztereket cseréljen. „Hogy miként jutottunk el oda, hogy ezt a demokratikus elvet nem tudja érvényesíteni a koalíció, az teljesen más történet, de ez nem írhatja felül magát a parlamentáris demokrácia elvét. Ezért a felelősség a koalíció vezetőit terheli” – tette hozzá.

Antal Árpád polgármester, az RMDSZ sepsiszentgyörgyi szervezetének elnöke kifejtette, nem politikai, hanem inkább kormány- és államigazgatási válságnak nevezné a kialakult helyzetet, hiszen egyelőre úgy tűnik, a politikai többség megmaradt. Hangsúlyozta: végül is egy jogállamban, egy parlamentáris demokráciában a választásokat megnyerő párt bármikor bármilyen személyi változásokat eszközölhet egy kormányban, és ebből a szempontból fel van jogosítva a Szociáldemokrata Párt és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége arra, hogy akár kormányfőt vagy minisztereket lecseréljen. „Hogy ma gyakorlatilag nincs ellenzék és a kormányoldalon is ilyen furcsa dolgok történnek valahogy annak is a következménye, hogy az elmúlt jó néhány esztendőben az erőszakszervezetek átvették a politikának a szerepét, és ezáltal Romániában jelentősen lecsökkent a jogállam fontos intézményeinek súlya. Valójában a jogállam fontos intézményei és az erőszakszervezetek közti láthatatlan mérkőzésnek a különböző elemeit látjuk időről időre. Ebből a szempontból is kell ezt a folyamatot látni, mert az elmúlt években a párhuzamos állam szervezte az országot, nem pedig a parlamentáris demokrácia intézményei”, mondta Antal Árpád.

Azt is megjegyezte, a kormányválság fennakadásokat okoz az államigazgatásban, ami nyilván az önkormányzatokat is érinti, beleértve a sepsiszentgyörgyit is, hiszen emiatt például késik a stadion átadása, de a fejlesztési minisztériumban is szerződések várnak aláírásra több utca korszerűsítésére vagy a Mikes Kelemen Líceum épületének felújítására, és ugyanígy a Regionális Operatív Programnál sem történtek meg a kiírások, ahol a városnak van egy 22 millió eurós kerete.   

 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás