Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A rengés Bukaresttől 126 kilométerre északra, Brassótól 76 kilométerre keletre a Kárpátok kanyarulatának külső részén, Buzău és Vrancea megye határtérségében, helyi idő szerint 6 óra 50 perckor történt, 147 kilométeres mélységben – közölte a honlapján az INFP.
Az amerikai földtani intézet (USGS) gyorsjelentése szerint a romániai földmozgás 5,1-es erősségű volt, 148 kilométeres mélységben történt, a Vrancea megyei Ploștina település közelében.
A földmozgás Bukarestben és az ország délkeleti részén mindenütt érezhető volt, az országos katasztrófavédelmi felügyelőség szerint azonban a 112-es segélyhívón nem érkezett áldozatokról vagy anyagi károkról szóló bejelentés.
Az INFP igazgatója, Constantin Ionescu a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta: ez volt az utóbbi két év legerősebb földmozgása Romániában, és normálisnak számít az úgynevezett Vrancea szeizmikus térségben.
A román hatóságok szerint szeizmológiai szempontból Bukarest számít Európa legveszélyeztetettebb fővárosának.
A történelmi feljegyzésekre alapozva a szeizmológusok azt valószínűsítik, hogy Bukarest térségét évszázadonként legalább kétszer rázza meg nagy erejű földmozgás. A legutóbbi, 1977-es 7,2-es erősségű földrengésben több mint 1400-an haltak meg, és több mint 11 ezer ember megsérült.
Raed Arafat, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi osztályának (DSU) vezetője csütörtök reggel megerősítette, hogy a hajnali földrengés után nem érkezett segélyhívás az 112-es számra.
Arafat ugyanakkor közölte, hogy a hatóságok nem küldtek ki RO-Alert értesítést a telefonokra a földrengéssel kapcsolatban; az online médiában megjelent hírek valószínűleg a földrengésjelző telefonos alkalmazásokról szólhatnak.
Arafat tanácsokat is adott földrengés esetére: elsősorban ne hagyják el a lakást, ne menjenek ki a lépcsőházba, ne használják a liftet. Bújjanak asztal vagy gerenda alá. Tudatosítsák előre, hol vannak a lakás legvédettebb részei, ahova be lehet bújni a földrengés idejére. Ne pánikoljanak, és ne kezdjenek el telefonálni, mert ezzel csökkentik azok megmenekülési esélyeit, akik valóban bajban vannak. Ne üljenek autóba és ne induljanak el az utakon, mert ha a földrengés áldozatokkal jár, a forgalom a mentősök és a katasztrófavédelem gyors kiszállását akadályozza. ‘És amint már sokszor elmondtam, mindenki tartson a házában 72 órára elegendő tartalékot: vizet, gyógyszereket és elemmel működő rádiót’ – tette hozzá a katasztrófavédelem vezetője.
A földrengésre való felkészülésről a fiipregatit.ro oldalon lehet tájékozódni.
forrás: MTI, Agerpres
fotó: INFP/Facebook