Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
[reklam
Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter a kabinet ülése után elmondta, a határozat értelmében a teljesítmény-ösztöndíj minimális összege a jelenlegi 100 lejről 500 lejre nő, az érdemösztöndíjé pedig 100 lejről 200 lejre emelkedik. Az új szabályozás szerint ugyanakkor ezeket a 9,50-nél nagyobb félévi átlagot elért tanulók kaphatják meg. Eddig a 8,50-es átlag volt az alsó határ.
„Az online tanítás, illetve a félévi dolgozatok elmaradása miatt az eredmények nagymértékben torzultak, így a 2020-2021-es tanévre a romániai diákok 50%-a érdemi ösztöndíjra lett volna jogosult” – magyarázta Cîmpeanu.
A tanulmányi ösztöndíjak összege a jelenlegi 100 lejről 150 lejre nő, a szociális ösztöndíj pedig megduplázódik, elérve a 200 lejt.
A miniszter szerint a 2020-2021-es tanévben 553.000 tanulónak volt 8,50-nél magasabb tanulmányi átlaga, 347.000 diáknak az általánosa pedig meghaladta a 9,50-et.
Az új összegek a 2021-2022-es tanév január 10-én kezdődő második félévétől érvényesek – mondta még Sorin Cîmpeanu.
Az oktatási miniszter közölte, csaknem 13 ezer koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált óvodást és iskolást, illetve mintegy 4400 megbetegedett tanügyi alkalmazottat tartanak nyilván jelenleg.
Sorin Cîmpeanu szerint 12.978 fertőzött iskolásról és óvodásról tudnak, ami 4500-zal több a múlt heti adatnál. A megfertőződött tanügyi alkalmazottak száma 1700-zal 4392-re nőtt.
A tárcavezető azt is elmondta, hogy jelenleg 11.090 osztályban szünetel a jelenléti oktatás, ami az osztályok 8 százalékát teszi ki. Mintegy 278 ezer gyerek online tanul.
Országos viszonylatban 121 iskola zárt be a járvány miatt, ezek közül 18 Bukarestben, 19 Temes, 14 Bihar megyében. A többi megyében egy, kettő vagy három iskolában függesztették fel a tanítást, és olyan megye is van, ahol egyetlen iskola sem zárt be.
A miniszter arról is beszámolt, hogy az elmúlt egy hét alatt több mint 17 ezer tanuló kapta meg a koronavírus elleni oltást, azaz naponta csaknem 2500-an.
Sorin Cîmpeanu szerint a 12 és 15 év közötti korosztályhoz tartozók közül 51.726-an kapták meg eddig az oltást, múlt héthez képest 6168-cal nőtt a beoltottak száma. A 16-19 éves korosztályból 10.850-en oltatták be magukat az elmúlt héten, így 180.942-re nőtt az immunizáltak száma.
A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a kiskorú diákok beoltására vonatkozó 290.000 szülői szándéknyilatkozat adatait összesítették. A nyomtatványt kitöltő szülők 7,5 százaléka jelölte meg az „igen” választ, 15 százalék bevallása szerint határozatlan még ebben a kérdésben, 77,5 százalék pedig nem kívánja beoltatni gyermekét. „Ez a szomorú valóság” – fogalmazott Cîmpeanu.
A miniszter szerint a szándéknyilatkozatok alapján megszervezik a mobil csapatokat, amelyek beoltják majd az iskolákban a vakcinát igénylő tanulókat.
Tisztázódtak a koronavírus-fertőzés igazolásától számított nyolcadik nap után az iskolába visszatérni kívánó tanulók tesztelésének részletei is.
Az oktatási miniszter szerint ilyen esetekben azokban az iskolákban, amelyeknek van saját rendelőjük, ennek személyzete is elvégezheti a tesztelést, ha nincs iskolai rendelő, a megyei egészségügyi igazgatóság mobil csapatot szervez a tesztelésre, vagy el lehet végezni a tesztet bármilyen más helyen, és be kell mutatni az iskolában a negatív eredményt.
Sorin Cîmpeanu elmondta, az egészségügyi és az oktatási miniszter közös rendeletének a kiegészítése hamarosan megjelenik a Hivatalos Közlönyben is.
(Agerpres)
Az a 7,5% nem gondol arra, hogy a gyereke akár egész életét is befolyásolja ezzel a jelenlegi döntésével. Ezért csak és kizárólag ő lesz a felelős, bármilyen következménye is lesz, egy ismeretlen szerrel beoltatni egy gyereket…