Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ciolacu beszámolt arról, hogy az adótörvénykönyv módosítása szóba került a koalíció keddi értekezletén.
„Egyértelmű, hogy szükség van az adótörvénykönyv módosítására; ez azonban nem azt jelenti, hogy új illetékeket fogunk bevezetni” – jelentette ki a PSD elnöke, hozzátéve, hogy az adórendszer fokozatos „optimalizálásáról” van szó. Ehhez pénzügyminisztériumi munkacsoport alakult, amely a nemzetközi pénzügyi szakértőkkel folytatott tanácskozások után helyzetelemzést mutat be, és megfogalmazza javaslatait. Ez körülbelül két héten belül várható.
A képviselőház elnöke egyes nyugati államok adózási rendszerét említette példaként, amikor azt kérdezték tőle, hogy támogatja-e a progresszív adórendszer bevezetését.
„Ne mondják nekem, hogy Spanyolország, Németország, Hollandia, az USA, Olaszország mind idióta, mert progresszív, modern, adaptált adórendszere van, levonhatósági lehetőségekkel, amelyek a szolgáltatások fejlődésének kedveznek; míg mi, románok mindenkinél okosabbak vagyunk, csak éppen a bruttó hazai termékünk 27 százalékát teszik ki a bevételek, míg 40 százalék a kiadás” – fogalmazott.
A szociáldemokrata politikus úgy vélekedett, az adótörvénykönyv módosításához előbb minden érintett társadalmi szereplő véleményét ki kell kérni, és a koalíción belül kell meghozni a döntést. Azt is hozzátette, természetesnek tartja, hogy a PSD és a PNL között nézetkülönbségek lesznek ebben a kérdésben.
Ha módosul is az adótörvénykönyv, ez nem lép érvénybe 2023. január elseje előtt, mert a versenyszférának fel kell készülnie a változásra – szögezte le Ciolacu.
A politikus ugyanakkor azt ígérte, hogy bárminemű adóügyi intézkedés előtt kikérik a vállalkozói szféra véleményét.
„Szeretném biztosítani Önöket arról, hogy a kormány nem tesz semmilyen intézkedést az üzleti szférával folytatott párbeszéd nélkül. Senkinek nem áll szándékában tönkretenni a vállalkozói közösségen belüli hangulatot és egyensúlyt, de mérlegelnünk kell és látnunk kell a realitásokat” – jelentette ki Marcel Ciolacu.
Stratégiai hiba lenne Románia számára a progresszív adózási rendszer bevezetése – vélekedett szerdán Florin Cîţu, a szenátus elnöke.
Cîţu kifejtette, Románia progresszív adórendszer nélkül is rekordokat ért el 2020-ban és 2021-ben az adóbegyűjtés terén. „Romániának nincs szüksége progresszív adózásra, beszéltem is erről néhány liberális kollégával, akik egyetértenek velem” – mondta, hozzátéve, hogy a Nemzeti Liberális Párt számára egyik átléphetetlen „piros vonalat” jelenti az egységes adókulcs rendszerének megőrzése.
A politikus azt mondta, hiba volt 2010-ben, a gazdasági válság idején áfát növelni, ez okozta ugyanis a gazdasági visszaesést, amely 2012-ig tartott. „Nem normális, hogy ne tanuljunk a hibáinkból” – jegyezte meg.
A volt miniszterelnök úgy vélekedett, mindennemű adó- vagy illetéknövelés a gazdaság megtorpanásához és inflációhoz vezetne, ráadásul az országos helyreállítási tervben szereplő vállalások között éppen a különböző kategóriájú adófizetők közötti megkülönböztetések felszámolása szerepel. „Románia számára ez a lépés stratégiai hiba lenne” – jelentette ki Cîţu, aki úgy fogalmazott, a progresszív adózási rendszerrel „azokat büntetik meg, akiknek nagy a jövedelmük, és így mindenképpen többet fizetnek a költségvetésbe”.
A pénzügyminisztérium két héten belül előterjeszti az adókörnyezet optimalizálásáról szóló elemzést, jelentette ki Nicolae Ciucă kormányfő szerdán, azonban hangsúlyozta, hogy idén az adórendszer nem fog változni.
„A kedd délután a koalícióban folytatott megbeszéléseken megállapodtunk abban, hogy a pénzügyminisztérium előterjeszt egy elemzést, amelyet aztán megvitatunk a szakintézmények és más illetékes intézmények, az üzleti szféra képviselőivel, és megpróbálunk olyan intézkedéseket hozni, amelyek optimalizálják az adórendszert” – nyilatkozta a miniszterelnök, miután részt vett a Romanian Business Leaders Summit 2022 című konferencián.
Hozzátette, a jelen körülményeket tekintve most szükségtelen új adókról vagy egyéb intézkedésekről beszélni, de amint a pénzügyminisztérium véglegesíti elemzését, amire két hete van, és megvitatják az intézkedéseket, be fogják jelenteni azokat.
Idén nem fogják módosítani az adórendszert, és nem vezetnek be új adókat – hangsúlyozta Ciucă.
Arról is biztosított, hogy a kormány továbbra is keresi azokat az intézkedéseket, amelyekkel enyhíteni tudja az infláció hatásait és támogatást tud nyújtani a kiskeresetű polgároknak.
Arra a kérdésre, hogy a kormány fontolgatja-e egy új típusú támogatás bevezetését a minimálbért keresők számára az év közepén, Ciucă így válaszolt: „Ez is egy lehetőség”.
Ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy leghamarabb az első félév végi költségvetési adatok elemzése után lehet majd vitát nyitni a nyugdíjak esetleges idei emeléséről.
(Agerpres)