Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A kétnapos brüsszeli látogatásának eredményeit ismertető sajtótájékoztatón a kormányfő elmondta, hogy a schengeni csatlakozás feltételeinek teljesítését vizsgáló uniós szakértői bizottság „a lehető legpozitívabb” eredményre jutott, és Románia kész bármely uniós tagállam bármely kérdését tisztázni, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanács pozitív döntése az ország megvalósításainak elismerésére alapozzon.
A miniszterelnök hozzátette, jómaga nem olvasta a szakértői testület jelentését, mert az nem nyilvános, információi a dokumentum megvitatásában részt vett romániai képviselőktől származnak. A pozitív jelentés szerinte újabb bizonyítéka annak, hogy Románia megtett mindent, amire szükség volt a schengeni csatlakozásért. „Mindez nem állhat le csatlakozásunk jóváhagyásának pillanatában, folytatnunk kell a munkát utána is” – nyomatékosította.
A Ciucă azt is elmondta, hogy bizonyos kérdéseket tisztázni kell még Hollandiával. Ennek érdekében Lucian Bode belügyminiszter levélben kérte holland hivatali kollégájától egy újabb vizsgálat jóváhagyását Románia schengeni csatlakozásával kapcsolatban.
„Meggyőződésem – és erre engednek következtetni a találkozókon és megbeszéléseken elhangzottak is -, hogy mindezek a problémák záros határidőn belül megoldódnak” – jelentette ki Ciucă.
Ciucă közlése szerint az Ursula Von der Leyennel folytatott szerdai egyeztetésen többek között arról is szó esett, miként lehet „kiigazítani” a román helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt bizonyos célkitűzéseket és mérföldköveket annak érdekében, hogy teljesíthetők legyenek 2026-ig.
A nyugdíjkiadásokat a GDP 9,4 százalékára korlátozó előírásról a miniszterelnök azt mondta: tárgyalópartnerével egyetértettek abban, hogy ez felváltható egy másik mutatóval, amelynek megszabásakor figyelembe veszik „a Világbank tanulmányát és egy, a pénzügyi fegyelemre vonatkozó mutatót”.
Nicolae Ciucă hangsúlyozta, az EB elnökével csak „elviekben” tárgyaltak a témáról, a technikai részleteket a szakértők beszélik majd meg.
Szóba került az egyeztetésen az ipar karbonmentesítésével kapcsolatos PNRR-előírások kiigazítása is. Ennek kapcsán megegyeztek abban, hogy készenléti üzemmódba helyezik azokat a termelőegységeket, amelyeket a PNRR eredeti változata szerint felszámolták volna, hogy szükség esetén, „pontosan megszabott eljárásokat követve”, bármikor ismét működésbe tudják állítani az ország energetikai biztonsága és a belső fogyasztás fedezése érdekében.
„Több hőerőmű felszámolása is bekerült a helyreállítási tervbe a szén-dioxid-mentesítési kötelezettségvállalásoknak megfelelően, de EU-szerte azt látjuk, hogy az energetikai válság miatt továbbra is használják a szenet az ellátás folyamatosságának biztosításáért” – érvelt a miniszterelnök.
Nicolae Ciucă ugyanakkor leszögezte, hogy a közlekedési infrastruktúrát érintő célkitűzések is némi kiigazításra szorulnak.
A román kormányfő szerdán és csütörtökön tett hivatalos látogatást Brüsszelben.
A Sulina-csatorna folyami forgalmi kapacitásának növelését célzó projektek befejezésének fontosságáról tárgyalt csütörtökön Brüsszelben a miniszterelnök Adina Vălean közlekedésért felelős uniós biztossal.
A brüsszeli találkozóinak eredményeiről beszámoló sajtótájékoztatóján Nicolae Ciucă elmondta, a kormány vállalása szerint év végéig kiállítják a beruházás jóváhagyásához szükséges dokumentumokat, hogy a projekt megkaphassa a szükséges finanszírozást.
Beszámolója szerint a kormányfő az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközről is tárgyalt Adina Văleannal. Ennek kapcsán szóba kerültek a Konstancát, Bukarestet, Brassót és Segesvárt érintő vasúti fejlesztések, a Temesvár, Karánszebes, Drobeta-Turnu Severin, Craiova, Bukarest közötti vasúti közlekedési projekt folytatása és befejezése, valamint a második Duna-híd építésének folytatása.
Nicolae Ciucă elmondta, hogy a romániai közúti infrastruktúra fejlesztéséről és a Fast Danube elnevezésű román-bolgár projektről is tárgyalt a közlekedésért felelős uniós biztossal.
forrás: Agerpres
fotó: gov.ro