Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A húsz romániai civil szervezet által jegyzett közlemény arra hívja fel a figyelmet, hogy a parlamentben folyamatban van a közérdekű információkhoz való hozzáférést biztosító 2001/544-es törvény módosítása, mely – az eredeti indítvány szerint – azt a célt szolgálta, hogy növelje a közpénzek felhasználásának átláthatóságát. A törvénymódosítás úgy került a képviselőház plénuma elé, hogy mind a kormányoldal, mind az ellenzék támogatta, azonban az RMDSZ kérésére visszaküldték a bizottságokba. A szövetség nevében Szabó Ödön képviselő iktatott olyan módosító indítványokat, amelyek ellehetetlenítenék az átláthatóság növelését, és kivonnák az RMDSZ-t a törvény hatálya alól.
Az RMDSZ javaslata szerint csak azoknak a civil szervezeteknek kellene beszámolniuk a kapott közpénzek elköltéséről, amelyek kormányhatározattal nyerték el a közhasznú státust. Az RMDSZ és egyes kisebbségi szervezetek pedig nem tartoznak ezek közé. A civil szervezetek emlékeztettek arra, hogy 2018 és 2020 között az RMDSZ-t többször is arra kötelezte a bíróság, hogy kérésre adja ki a közpénzek elköltésére vonatkozó adatokat.
A szervezetek azt is megemlítették, hogy 2020-ban a romániai kisebbségi szervezetek 160 millió lej támogatást kaptak a román költségvetésből.
A civil szervezetek úgy értékelik, hogy az RMDSZ e törvénymódosítási javaslataival azok elől próbálja elrejteni pénzügyeit, akiket képvisel. Arra kérték a romániai politikai pártokat, hogy vessék el az RMDSZ módosító javaslatait, és helyezzék előtérbe az átláthatóság követelményét, mert ezt kívánja a közérdek.
Az aláírók között olyan rangos emberi jogi szervezetek is megtalálhatók, mint az Active Watch, vagy az APADOR CH, amelyek a magyar közösséget ért jogsérelmek ellen is gyakran szót emelnek.
(MTI)