Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elkezdődik az oltáskampány harmadik szakasza a magas fertőzöttségű településeken

Elkezdődik az oltáskampány harmadik szakasza a magas fertőzöttségű településeken Románia

Elkezdődhet a koronavírus elleni oltáskampány harmadik szakasza kilenc, magas (4,5 ezrelék fölötti) fertőzöttségi rátával rendelkező településen – jelentette be Valeriu Gheorghiță, az oltáskampányt koordináló bizottság elnöke.

Hirdetés
Hirdetés

Az érintett települések: Gyulafehérvár, Temesvár, Brassó, Barcaszentpéter, Nagybánya, Zilah, Petrozsény, Kolozsvár és Giurgiu.

„Ezeken a településeken lehetségessé válik a harmadik szakaszba tartozó személyek programálása is az online platformon. Új központokat hozunk létre, ahová az AstraZeneca vakcinát osztják szét” – nyilatkozta Gheorghiță.

A katonaorvos elmagyarázta, azért éppen a 4,5 fölötti fertőzöttségi mutatóval rendelkező települések kerültek kiválasztásra, hogy elkerüljék ezek karanténba kerülését.

A következő napokban az érintett településeken új oltóközpontok nyílnak, az elérhető helyiségek és emberi erőforrás függvényében.

Jelenleg 678 aktív oltási központ van az országszerte, számuk 1137-re fog nőni

Jelenleg 678 aktív oltási központ van az országban, melyekben összesen 990 oltófülke működik, de az elkövetkező időszakban a központok száma 1137-re nő – jelentette ki Valeriu Gheorghiţă.

Az 1137 oltási központban összesen 1571 oltófülke fog működni.

Gheorghiţă szerint már március 15-én 74 új kabinetet nyitnak meg, az előjegyzések 10-én kezdődnek. Ezekben szintén a 65 év fölötti korosztályt, a krónikus betegeket és fogyatékkal élőket oltják be. Naponta megközelítőleg 4440 személyt lehet immunizálni ezekben a kabinetekben, tette hozzá.

Aki mindkét dózist megkapta, letöltheti saját oltási igazolványát

Az oltások országos elektronikai jegyzékéből töltheti le az oltási igazolványát az, aki már mindkét dózist megkapta – közölte Valeriu Gheorghiţă.

A katonaorvos a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatót, amelyen többek közt arról is beszámolt, hogy az a személy, aki már mindkét dózis vakcinát megkapta, néhány biztonsági adat beírása után letöltheti a saját oltási igazolványát az oltások országos elektronikai jegyzékéből (Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor – renv.ro).

Az oltás után elhalálozott személyek esetében a vakcinának nincs köze a halál okához

Az immunizálást követően elhalálozott személyeknél szív- és érrendszeri, illetve neurológiai rendellenességek léptek fel, a halál oka nem köthető az oltáshoz – jelentette ki Valeriu Gheorghiţă.

„Információink szerint szív- és érrendszeri, illetve neurológiai problémák léptek fel, ezek miatt állt be a halál. Semmi köze nem volt az oltásnak az elhalálozásban” – magyarázta a katonaorvos.

Gheorghiţă hangsúlyozta, a CNCAV hivatalos tájékoztatást adott ki minden ilyen eset után. Összesen 7-8 személyről számoltak be, és az ez idáig kiadott törvényszéki orvosi jelentések eredménye csaknem minden esetben mást jelölt meg a halál okaként.

Elegendő egészségügyi fogyóanyag van a lakosság beoltására

Valeriu Gheorghiţă úgy nyilatkozott, hogy jelenleg elegendő immunizáláshoz szükséges egészségügyi fogyóanyag áll rendelkezésükre.

A katonaorvos emlékeztetett, hogy jelenleg 10,4 millió ember beoltása a cél, ehhez a megkötött szerződések alapján meglesz a szükséges fogyóanyag. Ami viszont valódi kihívást jelent, az az orvosi személyzet biztosítása. Egyes megyékben többek közt emiatt nem tudnak egyik napról a másikra új oltóközpontokat nyitni.

A humán erőforrás hiánya leginkább a mobil oltócsapatok számában mutatkozik meg, bizonyos megyékben azért lassúbb a helyváltoztatásra képtelen személyek immunizálása, mert nincs kapacitás mobil csapatot küldeni a betegekhez – magyarázta.

Gheorghiţă emlékeztetett, hogy az oltást végző egészségügyi dolgozókat előbb ki kell képezni, az oltási központokra kijelölt helyiségek pedig meg kell hogy kapják a Közegészségügyi Igazgatóság engedélyét.

(Digi24/Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás