Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A per egyelőre az előzetes szakaszban van, amelyben a bíró megvizsgálja a vádlottak, illetve a perhez polgári peres félként csatlakozottak, valamint az 1989. December 21. Egyesület által benyújtott kérelmeket és kifogásokat.
A legfelsőbb bíróság honlapja szerint pénteken különleges nyitvatartás szerint működnek az intézmény részlegei, tekintettel arra, hogy mintegy ötezer személy kapott idézést a tárgyalásra.
A per egyik vádlottja, Ion Iliescu volt államfő nem jelent meg pénteken a bíróságon. Ügyvédje, Adrian Georgescu azt mondta, a pernek ebben a szakaszában nem kötelező a vádlott jelenléte. Az ügyvéd hozzátette, több kifogást is benyújtottak, amelyek alapján kérik az ügy visszautalását a büntető eljárás nyomozati szakaszába. Az egyik ilyen beadványuk jogellenesen beszerzett bizonyítékokra vonatkozik – mondta.
A katonai ügyészek idén áprilisban küldték el a legfelsőbb bíróságnak az 1989-es forradalom ügyének vádiratát.
Ion Iliescu volt államelnök, Gelu Voican Voiculescu volt kormányfőhelyettes és Iosif Rus tábornok, a román légierő egykori parancsnoka ellen emberiesség ellen elkövetett bűncselekmények miatt emeltek vádat.
Az ügyészek szerint 1989 decemberében, Nicolae Ceauşescu kommunista diktátor félreállítása után az állam vezetését a Ion Iliescu irányította Nemzeti Megmentési Front Tanácsa (CFSN) vette át, amely hatalmának legitimálása érdekében rémhírkeltéssel provokált ki fegyveres összetűzéseket. A szándékosan előidézett terrorista pszichózisban, december 22-e után, 862 személy meghalt és 2150-en megsebesültek – áll a vádiratban.
A helyszínen már kora reggel több száz forradalmár gyülekezett szerte az országból. Több tárgyalótermet megtöltöttek, de a folyosón, a lépcsőfordulókban is egymást érik az emberek.
A jelenlevők a forradalom során átélt tapasztalataikat osztják meg egymással, van akit derékon és lábon lőttek, van, aki a halott édesanyját képviseli. Elmondásuk szerint ahogy meghallották, hogy esély van Iliescut a törvény elé citálni, mindenképp meg akartak jelenni, még akkor is, ha hétköznap lévén el kellett kérezniük a munkahelyükről vagy több száz kilométert kellett utazniuk.
A jelenlévők polgári peres félként kívánnak csatlakozni az ügyhöz, amelyben több mint ötezer idézést küldött ki a legfelsőbb bíróság. Az intézmény különleges intézkedéseket foganatosított a tárgyalás zavartalan lefolyása és gördülékenysége érdekében, az előtérben például hangszórókat helyeztek el, hogy az emberek hallják, amikor a bíró a terembe szólítja őket.
Egy nő rosszul lett, a rohammentősök elsősegélyben részesítették. A helyszínen ugyanakkor több csendőr és rendőr is jelen van.
Az ország minden részéről érkeztek emberek a tárgyalásra, sokan közülük idősek. Egy férfi kerekesszékben érkezett.
A legfelsőbb bíróság 2020. február 21-ére halasztotta a tárgyalást a ’89-es forradalom perében.
Majdnem öt óra elteltével, amely időszakban az emberek sorban a bíró elé járultak, a bíró úgy döntött, hogy halasztást rendel el az ügyben eljárási hibákra hivatkozva: több esetben ugyanis az idézések azzal a megjegyzéssel értek vissza a legfelsőbb bírósághoz, hogy az illető személyek nem laknak már a megadott címen, vagy pedig elhaláloztak.
Két személy a tárgyalás elhalasztását kérte, hogy tanulmányozhassák a periratokat.
(Agerpres/hirmondo.ro)