Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Érvénybe lép a „komposzt-törvény”

Érvénybe lép a „komposzt-törvény” Románia

A Bankwatch elnevezésű környezetvédelmi szervezet figyelmeztet, Románia még mindig nem áll készen arra, hogy az úgynevezett „komposzt-törvényt” az európai uniós előírásoknak és ajánlásoknak megfelelően alkalmazhassa. Noha az EU-direktíva 2021. január 1-jén lépne hatályba, a szükséges infrastruktúra és szakvállalati szervezés gyengén áll, a lakossági öntudatról nem is beszélve.

Hirdetés
Hirdetés

Az említett törvény lényege az, hogy a háztartásokból származó szerves anyagokat külön kell eldobni, elkülönítve kell tárolni, majd nagy arányban kell újrahasznosítani. A növényi eredetű hulladék például humusszá alakul, de káros a talajra, a természetre, hogyha szennyező vegyi anyagokkal, fémmel, műanyaggal stb. keveredik. A Bankwatch Romania példaként említi a fejlett nyugat-európai, északnyugat-európai államokat, ahol sok telkes háznak saját komposztáló berendezése van, így a háztartásból származó szerves anyagok helyben újrahasznosíthatók, a begyűjtőket, köztisztasági cégeket is tehermentesítik.

A törvény előírja, hogy a falusi, külvárosi lakosság a háztartásban, a telken halmozott szemétre, hulladékra a mennyiség alapján fizessen elszállítási díjat. A városi, lakónegyedi környezetben kötelező lenne külön konténereket, kukákat stb. elhelyezni a szerves anyagoknak, ám a gyakorlat azt mutatja, egyelőre nagyon kevés helyen kerül csak kimondottan szerves háztartási hulladék a kijelölt ládákba, tartályokba. Az előírások megszegését drasztikusan büntetik, a bírság 400-800 lej magánszemélyeknek, 10-20 ezer lej cégeknek, intézményeknek, egyszóval jogi személyeknek. Az említett környezetvédelmi szervezet vezetői kételkedésüket fejezik ki azzal kapcsolatosan, hogy Románia a kért határidőre elérné azt az értékhatárt, amit az uniós szelektív hulladékgyűjtés, hulladékgazdálkodás direktívái előírnak.

(bl)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. december 31., 8:08
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Lassan tele lessz a t–nk a minden félle eu-s elö irással. Ha az emberben van egy kicsi jó érzés, elö irás nelkül is meg cselekszi mind azt. A többi kontinensen, mi történik?

      • User
        Dátum: 2020. december 31., 13:23
        ÉRTÉKELÉS: 5

        Hányszor beírtam már ,hogy a lesz szót egy s-el írjuk.El is ragoztam…így ,hogy értsenek belőle ! én leSszek ,te leSszel ,ő leSsz…de hiába!

    • User
      Dátum: 2020. december 31., 15:46
      ÉRTÉKELÉS: 4

      Van ahol szennyeznek gond nélkül, van ahol komolyan veszik. De ha más szennyez, mi miért tegyük? Járjon nyitott szemmel, és meglátja, hogy mennyi kárt tesz az ember. Itthon is. Ezért kellenek a mindenféle előírások, mert magától nem megy. Az emberek jó része kétféle képen nevelhető: ha pénzt kap valamiért vagy ha büntetik.

  • User
    Dátum: 2021. január 1., 16:32
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Aki két s-sel írja, az nem tud értelmesen olvasni. Ne bántsátok, bár írni akarjon! Lesz még egy sz – b(ő)ól is elég.

    • User
      Dátum: 2021. január 2., 14:41
      ÉRTÉKELÉS: 0

      Akkor írjuk ezeket a szavakaz is 2 s-el vesz,tesz,nesz és főleg a szesz szót mert így tudatjuk ,hogy jó erős a szessz …ugye milye jól hangzik?

  • User
    Dátum: 2021. január 4., 14:11
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Tiltakozás: Nem elég, hogy nem lessz, nem lehet lessz, most már arra is kioktatsz, hogy es vagy nem ess? A hozzászólás elsősorban nem kötekedés, de nem is kioktatás. Megvan annak is a helye. Máskol, más hallgatóságnak.