Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A felmérésben részt vevők többsége, több mint 50% úgy értékeli, hogy a romániai iskolák esélyegyenlőséget kínálnak minden gyermek számára – áll a kormány fenntartható fejlődésért felelős osztályának közleményében.
Úgy tűnik azonban, hogy ennek a közvélekedésnek ellentmondanak az objektív adatok, különösen azok, amelyek a világjárvány miatt módosult oktatáshoz való hozzáféréssel kapcsolatosak – olvasható a jelentésben. E szerint ugyanis körülbelül egymillió gyermeknek egy ideig nem volt hozzáférése a digitális oktatáshoz.
Jelentős eltérések mutatkoznak az iskolai lemorzsolódás földrajzi megoszlásában: az INS 2018-as adatai szerint ez az arány a legalacsonyabb Bukarestben (-1,7%), a legmagasabb pedig az ország középső régióiban (3,3%), nyugaton (3,2%) és délkeleten (3%).
Az állampolgárok 52%-a elégedett az alapfokú oktatással, itt a legalacsonyabb a lemorzsolódás aránya is: 2018-ban 1,6% volt.
Ugyanakkor a megkérdezettek 50%-a szeretne az Európai Unió valamely országában tanulni, vagy gyermekét adná az EU iskoláinak valamelyikébe.
A válaszadók kevesebb mint fele (48%) véli úgy, hogy a hazai oktatási rendszer versenyképes, míg 31% elégedett vele.
A szakoktatás minőségét a megkérdezettek 42%-a tartja jónak, az 5-8 osztályban folyó oktatás minőségével 40%, a 9-12 osztályos oktatás minőségével 38% elégedett.
Az állampolgárok tehát az elemi, illetve az egyetemi oktatás minőségét értékelik jobbnak, az általános iskolai és gimnáziumi oktatást pedig több kritika éri. A lemorzsolódás szintje is nagyobb az 5-12. osztályos tanulók esetében.
A válaszadók 24%-a ugyanakkor úgy vélte, hogy a romániai tanügyi rendszer állapota most jobb, mint 5 évvel ezelőtt.
(Agerpres)