Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Élesen bírálták az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) 62., kolozsvári kongresszusának tegnapi megnyitóján az erdélyi házigazdák a román kormány kisebbségpolitikáját. Vincze Lóránt, a FUEN elnöke köszöntő beszédében sérelmezte, hogy a román állam meghívott képviselői távol maradtak a rendezvényről.
Vincze Lóránt sajnálatosnak tartotta, hogy olyan országként kell beszélnie Romániáról, amely elutasítja a párbeszédet, amikor kollektív jogokról, egy közösség zászlóhasználatáról, vagy az anyanyelv-használati esélyegyenlőségről van szó. „Azt szeretnénk, ha a romániai magyar közösséget államalkotó tényezőként ismernék el, a magyar nyelvet pedig regionális nyelvként” – jelentette ki a FUEN elnöke.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke lapunk érdeklődésére a rendezvény kapcsán kifejtette, a román külügy viszonyulása a FUEN kongresszusához is azt igazolja, hogy egy fontos szervezetről van szó. Az RMDSZ háromszéki elnöki tisztségét is betöltő Tamás ugyanakkor kiemelte a kisebbségi ügyek nemzetközi szinten való képviseletét is, hiszen miközben a román álláspont rendszeresen az, hogy Romániában a kisebbségvédelmet példaértékűen megoldották, ez egyáltalán nincs így. Ezt pedig el kell mondani, és Tamás szerint az elmúlt évek során az RMDSZ külügyi politikája megerősödött, árnyékjelentéseket készítettek, benyújtották a Minority Safepack című polgári kezdeményezést. Aláhúzta: igaz, hogy elsősorban a román többséggel kell párbeszédet kiépíteni a magyar közösség célkitűzéseiről, ám a tapasztalat azt mutatja, hogy ehhez fontos a nemzetközi „ajánlás” is, amihez a román fél is igazodik. Azt is elmondta, az RMDSZ azt vállalta, hogy 250 ezer aláírást gyűjt Erdélyben a Minority Safepack kezdeményezés támogatására és a háromszéki szervezet „egészen biztosan az arányán felül” kiveszi a részét az aláírásgyűjtő kampányból.
Kisebbségek vásárával, hagyományos székely ételekkel és italokkal, néptánccal fogadták a házigazdák a FUEN-kongresszus résztvevőit Kolozsváron. Erdélyt az RMDSZ öt megyei tanácselnöke mutatta be az Európa minden sarkából érkezett küldötteknek. Tamás Sándor előadásában Székelyföldet a külföldi vendégek számára úgy mutatta be, mint az a hely, ahol a medvék otthon érzik magukat, ahol több borvízforrás is fellelhető, ahol a legtisztább a levegő, és végül hozzátette, ez az a hely, ahol az ember igazán szabadnak érezheti magát. Előadásában hangsúlyozta, hogy a székelyföldi emberek nem akarnak mást, mint azt, ami Európa-szerte működik: területi autonómiát. Azt, hogy a helyi emberek döntsenek az őket érintő kérdésekről, hogy identitásukat zavartalanul ápolhassák, őrizhessék, anélkül, hogy valaki akadályokat görgetne eléjük. A FUEN az európai őshonos nemzetiségek legnagyobb ernyőszervezete, amely 100 millió kisebbséghez tartozó európai polgárt képvisel.
Bort iszik ,es vizet predikal !