Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Gheorghiţă: szerdától lehet feliratkozni a Johnson & Johnson vakcinájára az oltási platformon

Gheorghiţă: szerdától lehet feliratkozni a Johnson & Johnson vakcinájára az oltási platformon Románia

Szerdától optimalizálják az oltási platformot oly módon, hogy lehetővé váljon az előjegyzés a Johnson & Johnson vakcináját alkalmazó oltóközpontokhoz – közölte kedden Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság vezetője.

Hirdetés
Hirdetés

A katonaorvos emlékeztetett, hogy a Johnson & Johnson vakcinája esetében nincs szükség második dózisra. Jelenleg az ország 21 megyéjében, 31 oltóközpontban, 36 oltóponton van lehetőség ennek a típusú oltóanyagnak a beadására, de a jövőben további Johnson & Johnson oltóközpontok nyílnak.

Oltásmaratont szerveznek a 16-18 éveseknek

Május 31-én és június 1-jén oltásmaratont tartanak a 16-18 éves korosztály számára.

A 16-18 éveseknek valamelyik szülő vagy gyám kíséretében kell megjelenniük az oltóközpontban, ahol nem csak 14 óra után, hanem a teljes munkaidő során bármikor fogadják őket, és megkapják a vakcinát – mondta Gheorghiţă.

Ezen kívül a hétvégén – ahol a humán erőforrások ezt lehetővé teszik – egyes oltóközpontok napi 24 órában üzemelnek majd, hogy az este 8 után érkezők is megkaphassák a vakcinát.

A városi oltóközpontokban dolgozó csapatok ki fognak szállni a településhez csatolt falvakba

Dr. Valeriu Gheorghiţă azt mondta: eddig csaknem ezer városi oltóközpontban immunizáltak, de mostantól „közelebb kell vinni az oltást az emberekhez”, ezért elindítják „a város beoltja a vidéket” kampányt.

Az elképzelés szerint „hetente legalább egyszer vagy kétszer” az oltóközpontban dolgozó csapat kimegy a városhoz csatolt falvakba és – akár házról házra járva – minél több embert beolt.

A katonaorvos kifejtette: úgy módosítják az oltási platform számítógépes programját, hogy abból kiszűrhető legyen az egyes településeken beoltottak száma, hogy a mobil csapatok hatékonyabban tudjanak dolgozni.

Valószínűleg mintegy hatmillió személy esett át a fertőzésen

Dr. Valeriu Gheorghiţă azt mondta: ezeket is beszámítva, a beoltott személyekkel együtt 35, de akár 50 százalékos kollektív immunitásról beszélhetünk, ami magyarázatul szolgálhat az országszerte jegyzett kedvező járványügyi adatokra.

A katonaorvos szerint valószínűleg kétszer, de akár ötször annyi fertőzött lehet, mint amennyit hivatalosan regisztráltak és jelentettek, ami azt jelenti, hogy – az oltottakkal együtt – nagyjából kilencmillió embernek van valamiféle immunitása.

A CNCAV elnöke szerint ugyanakkor, a mutáns vírustörzsek miatt nem csekély az újrafertőződés lehetősége. Hozzátette bár a módosult vírusok ragályosabbak lehetnek, az oltás csökkenti az újrafertőzés valószínűségét.

„Nagyon valószínű, hogy ez a betegség is a jövőben szezonálissá válik, mint bármely más, a koronavírusok által okozott légúti vírusfertőzés. Így arra lehet számítani, hogy a hideg évszakban megnő a megbetegedések száma” – mondta a katonaorvos.

A COVID-19 elleni védőoltás nem okoz meddőséget

Nem okoz meddőséget a COVID-19 elleni védőoltás – hangsúlyozta Valeriu Gheorghiţă/

„Nem áll fenn ez a veszély. Súlyos félretájékoztatás zajlik ezzel kapcsolatban a közösségi oldalakon. A vaccinare-covid.gov.ro platformon van egy nagyon részletes anyag, amely megcáfolja ezt az állítást, amely már hónapok óta kering a közösségi oldalakon, és most, hogy közeledik a gyermekek immunizálásának az engedélyeztetése is, ismét fokozottan előtérbe került” – mondta el keddi sajtótájékoztatóján a katonaorvos.

Ennek az állításnak semmiféle tudományos alApja nincs, hangsúlyozta még.

Véleménye szerint az orvosoknak részletesen el kell magyarázniuk a szülőknek és a gyerekeknek a védőoltással járó előnyöket és kockázatokat, és erre akár szülői értekezletek keretében is sort lehet keríteni. Ehhez azonban előbb meg kell várni, hogy az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyja a 12-15 év közötti kiskorúak immunizálását, hogy majd a tudományosan alátámasztott tények és konkrét adatok ismeretében tudjunk tájékoztatni, és nem csupán a különböző tanulmányok következtetéseire támaszkodva, mutatott rá Valeriu Gheorghiţă. Hozzátette, például Izraelben, Kanadában, az Egyesült Államokban már oltják a 12-15 év közötti korosztályt is.

Szerdától a belügy 11 kórházában is oltanak koronavírus ellen

Dr. Valeriu Gheorghiţă azt mondta: a bukarestieken kívül a Bihar, Prahova, Neamţ, Galac, Tulcea, Konstanca, Hunyad és Temes megyei kórházakban is oltanak.

Kifejtette: jelen pillanatban országszerte 973 oltóközpont 1471 oltópontjában immunizálnak.

Az oltóközpontok közül 700-ban (összesen 1121 oltópontban) a Pfizer-BioNTech által kifejlesztett oltással, 129 központban (161 oltópontban) a Moderna, 144-ben (197) az AstraZeneca vakcinájával oltanak. A Johnson&Johnson vakcínáját használó központok száma szerdától 41-re emelkedik – monda el a katonaorvos.

Május 17-e és 24-e között 226.750 személy vette fel az oltás első dózisát

Dr. Valeriu Gheorghiţă azt mondta: ezek közül 166.947 személy előjegyzés nélkül kérte, hogy beoltsák.

A katonaorvos kifejtette: az oltást felvevők 73,6%-a anélkül jelentkezett immunizációra, hogy előjegyzést kért volna. Rámutatott: a közvetlenül jelentkezők aránya nőtt, amennyiben egy héttel korábban az emberek 67%-a jelent meg az oltóközpontokban előjegyzés nélkül.

Hozzátette: az oltási kampány kezdetétől 19.861 külföldi állampolgárságú személy kapta meg a koronavírus elleni oltást Romániában.

Megismételte: a 60 évnél idősebbek, személyi igazolvánnyal, bármikor jelentkezhetnek oltásra, akármelyik oltóközpontban, az annál fiatalabbakat 14 óra után várják.

432 vállalat kezdte beoltatni saját alkalmazottait

432 vállalat kezdte beoltatni saját alkalmazottait, ezek közül 53 cég a vendéglátóiparban (HoReCa) tevékenykedik – közölte keddi sajtóértekezletén az egészségügyi minisztérium államtitkára.

Andrei Baciu elmondta: összesen 33.326 személy vette fel ily módon az oltást.

Az államtitkár hozzátette: 43 vállalat beoltatta teljes személyzetét és családjukat – már azokat közülük, akik kérték az oltást.

Baciu kifejtette: május 23-áig 17.199 adag COVID-vakcina ment kárba, ami az összes felhasznált mennyiség 0,23%-át teszi ki.

Az államtitkár szerint Románia Európában a 8., világszerte pedig a 19. helyen áll azok arányát tekintve, akik a védőoltás mindkét dózisát megkapták.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások