Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az orvos szerint az intézkedés 35.304 személyt érint.
CNCAV vezetője azt mondja: a csúszást az okozza, hogy a január 18-a és 24-e közötti héten 117 ezer dózissal (51,3%-kal) kevesebb oltóanyagot kapott Románia, mint az előre tervezett mennyiség.
Ezzel a megoldással nem befolyásolják az idősek és krónikus betegek beoltását, és nem zavarják meg az emlékeztető oltás beadásának rendjét sem. Tulajdonképpen azokat a kulcsfontosságú intézményekben dolgozó személyeket, akiket a január 28-a és február 11-e közötti időszakra programáltak, hogy megkapják az első adag védőoltást, újra programálják február 8-a és 25-e közé – magyarázta az orvos.
Hozzátette: az újra programálás automatikusan történik, a megváltozott időpontokról minden érintett értesítést kap.
Gheorghiţă elmondta: az első szakaszban beoltandó, az egészségügyi és a szociális téren dolgozó személyzet összlétszámának (230.097 személy) több mint 90 százalékát (209.307 főt) már beoltották.
A január 15-én kezdődött második szakaszban eddig 175.103 olyan személyt immunizáltak, akik életkora meghaladja a 65 esztendőt vagy krónikus betegségben szenvednek. Ugyanakkor beoltottak 56.999 olyan személyt is, akik úgynevezett kulcsfontosságú területen dolgoznak, ezek a második szakaszban beoltottak 32,3 százalékát teszik ki.
Hozzátette: a január 26-a és április 15-e közötti időszakra eddig 1,8 millió oltási időpontot foglaltak, amiben benne vannak az emlékeztető oltások is.
Gheorghiţă szerint december 27-étől mostanáig 484.631 dózist adtak be 459.567 személynek, ebből 434.503-an kapták meg az első adagot, és 25.064-en vannak azok, akik megkapták az emlékeztető oltást is. Eddig öszesen 1213 jelentéktelen mellékhatást regisztráltak.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője szerint az első szakaszból 269 központ folytatja tevékenységét, a második szakaszba további 212 központot kapcsoltak be, 337 oltóponttal, ez utóbbiak napi 20.220 személy beoltását teszik lehetővé.
Ezekhez jön még a védelmi minisztérium saját hálózatában működő 60 központ, illetve a belügyminisztérium 42 központja, amelyek ezer-ezer dózist, azaz a naponta rendelkezésre álló mennyiség 5-5 százalékát kapják naponta.
Gheorghiţă szerint a második negyedévre (április 1-jétől kezdve) nem készült még el az a beszállítói terv, amely mutatja a naponta, hetente érkező oltásmennyiséget, így erre az időszakra nem lehet programálást kérni.
Megerősítette: az oltóanyag 72 százalékát a 65 év fölöttiek és a krónikus betegek immunizálására használják.
Keddig kevesebb mint tízezer pedagógust és más tanügyi alkalmazottat immunizáltak – közölte Valeriu Gheorghiţă.
A COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője elmondta: összesen mintegy 300 ezer tanügyi alkalmazottat tartanak számon, akik közül 126 ezren jelezték, hogy kérik az oltást.
A Pfizer-BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca által kifejlesztett oltások hatékonyak a nagy-britanniai új vírustörzs ellen is – jelentette ki Dr. Valeriu Gheorghiţă.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője szerint ebben a helyzetben fel kell gyorsítani az oltáskampányt – ez volt az oka annak is, hogy az eredetileg február elejére tervezett második fázis kezdési időpontját január 15-ére előhozták.
Meglátása szerint előnyben kell részesíteni a idős személyeket és a krónikus betegségben szenvedő betegeket, mert nekik van a legnagyobb szükségük az oltásra.
Meg kell gyógyulnia azelőtt, hogy megkapná az emlékeztető oltást annak a személynek, aki esetleg az első dózis beadása után fertőződött meg – jelentette ki Valeriu Gheorghiţă.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője szerint, ha valaki megkapja a koronavírus elleni oltás első dózisát, és ezt követően fertőződik meg, előbb meg kell várnia a teljes gyógyulást, és csak azt követően kaphatja meg az emlékeztető oltást. Amennyiben a gyógyulás elhúzódik, és az első és a második dózis beadása között 42 napnál hosszabb idő telik el, az immunizálási folyamatot újra kell kezdeni az első dózissal – magyarázta az orvos.
Hozzátette: az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központja (CDC) úgy véli, hogy ebben az esetben is csak az emlékeztető oltást kell beadni.
Gheorghiţă azt mondta: véleményt kértek az oltást kifejlesztő Pfizer-BioNTech cégtől is, és annak függvényében esetleg módosítják álláspontjukat.
Az öregotthonok és rezidenciális központok lakóiból adódik az oltásra beprogramozottak és a beoltottak száma közötti különbség – közölte Valeriu Gheorghiţă.
Az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője azokra a hírekre reagált, amelyek szerint a különbség onnan következne, hogy a programon kívül oltanának be bizonyos személyeket. A különbség onnan adódik – mutatott rá az orvos -, hogy az öregotthonok, szanatóriumok lakóit külön oltják, anélkül, hogy előzetesen programoznák őket az számítógépes rendszerbe. Ezek a személyek nem is jelennek meg egyetlen oltóközpontban sem, hanem mobil oltócsapatok szálnak ki a tartózkodási helyükre, ezért nem indoklt a beprogramozásuk. Ebbe a kategóriába tartoznak a dialízises betegek és azok is, akik nem tudnak otthonról kimozdulni – magyarázta az orvos.
Gheorghiță elmondta: eddig összesen 784.349 dózis Pfizer-BioNTech vakcinát kapott az ország, ebből – leginkább a szállítási és tárolási hőmérsékletre vonatkozó előírások megszegése miatt – 1294 (az összmennyiség 0,29%-a) semmisült meg.
Ezen felül még 14.400 dózis érkezett a Moderna által kifejlesztett oltásból is, amelyet hónap végéig még 21.600, február első hetében további 53.000 egységgel egészítenek ki.
(Agerpres)