Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Gheorgiță: szerdától a mobil oltóközpontoknál is elkezdődik az immunizálás

Gheorgiță: szerdától a mobil oltóközpontoknál is elkezdődik az immunizálás Románia

Szerdától a mobil oltóközpontoknál is elkezdődik a koronavírus elleni oltás – jelentette ki kedden Valeriu Gheorghiţă.

Hirdetés
Hirdetés

Az oltáskampány koordinátora szerint első körben 14 megyében indul be az immunizálásnak ez a módja, majd további megyéket is bevonnak. Egyelőre Arad, Bákó, Konstanca, Ilfov, Máramaros, Mehedinţi és Szeben megyében lesznek mobil oltóközpontok, további hét megyében pedig mobil oltócsapatok segítik az immunizálást erre a célra kialakított helyiségekben.

A mobil oltóközpontoknál „egyelőre” a Moderna koronavírus elleni vakcinájával oltanak, ezt ugyanis 30 napon át lehet 2-8 Celsius-fokos hőmérsékleten tárolni – tette hozzá a szakember.

Telefonon és az oltóközpontoknál is lehet majd előjegyzést kérni a vakcinára

Újabb módszereket vezetnek be a koronavírus elleni oltásra való előjegyzésre azok számára, akiknek nehézséget okoz az oltási platformon való regisztráció.

Az oltáskampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă kedden úgy nyilatkozott, mivel sokak számára – főleg vidéken, de nemcsak – nehézséget okoz az oltási platformhoz való hozzáférés, bevezetnek két újabb időpontkérési módszert. Így lehetőség lesz oltási időpontot kérni telefonon, call centeren keresztül, anélkül, hogy ehhez fiókot létesítsenek a platformon, illetve személyesen, a kiválasztott oltóközpontnál is.

„Utóbbi főleg a falun élők számára lehet segítség, akik elmehetnek az oltóközponthoz, felírják őket a listára és közlik, hogy melyik napon kell oltásra jelentkezniük” – magyarázta Valeriu Gheorghiţă.

Fontolóra veszik, hogy a non-COVID kórházak beutaltjait helyben lehessen beoltani

Valeriu Gheorghiţă úgy nyilatkozott, a hatóságok tervei szerint lehetővé teszik a krónikus betegek beoltását azokban a kórházakban, amelyekben nem koronavírusos pácienseket kezelnek.

A katonaorvos elmondta: fontolóra veszik, hogy az úgynevezett non-COVID kórházak krónikus beteg beutaltjait a kórházban lehessen beoltani.

Arról is tájékoztatott, hogy a Pfizer-BioNTech vakcináját alkalmazó oltópontoknál keddtől már napi 84 személyt tudnak beoltani a korábbi 72-höz képest. Erre azért volt szükség, mert az országba rövidesen nagyobb mennyiségű dózis érkezik ebből a vakcinából.

Jelenleg 992 oltóközpont működik, ezeken belül pedig 1476 oltóponton folyik a lakosság immunizálása. Ha mindezeket maximális kapacitáson használják, akkor naponta több mint 140.000 ember beoltására van lehetőség – tájékoztatott a szakember.

„Az oltáskampány nem akadozik, ellenkezőleg”

Valeriu Gheorghiţă szerint az oltáskampány nem akadozik, és az immunizált személyek aránya megkétszereződött.

Gheorghiţă kifejtette, 50 ezerről 80 ezer fölé emelkedett a napi beoltottak száma, és megtörténhet, hogy a keddi napon ez a szám eléri a 90 ezret, tehát az oltáskampány nem akadozik, hanem éppen az ellenkezője történik, mivel Romániában könnyen hozzáférhető az oltási rendszer.

„Azt gondolom, hogy ez az egyik legkönnyebben hozzáférhető oltási rendszer Európában, és ezt nemcsak én mondom, hanem sokan mások is, akik más országok oltási kampányaiban vesznek részt” – jelentette ki a katonaorvos.

Hozzátette: az oltásra való előjegyzés olyan módszerein gondolkodnak, amelyek a társadalom minden kategóriája számára elérhetővé teszik a jelentkezést. A várólisták nem arra utalnak, hogy az immunizálási kampány akadozna – szögezte le a katonaorvos.

„Nyilvánvaló, hogy amikor az oltási kapacitás nő, a várólista rövidülni fog. Fontos, hogy minél többen legyenek azok, akik közvetlenül az oltóközpontoknál jelentkeznek, nekik nem szabad várólistára kerülniük. Szeretném, ha a várólistákon már nem lenne senki, hanem minden központ tele lenne már beütemezett emberekkel” – mondta Gheorghiţă.

Az elmúlt héten 746 mellékhatást jelentettek az immunizálás nyomán

Az április 12-e és 18-a közötti héten országos szinten 746 mellékhatást jelentettek a koronavírus elleni oltóanyagokkal való immunizálás nyomán, ami legalább 40 százalékkal kevesebb, mint egy héttel korábban.

Valeriu Gheorghiţă szerint figyelemre méltó, hogy mindez olyan körülmények között történt, hogy a múlt héten minden korábbinál több személy, naponta átlagosan 75-80 ezer vette fel az oltást.

A katonaorvos arról is beszámolt, hogy anafilaxiás sokkot kapott egy 16 éves máramarosi lány, akit az ulmeni-i központban oltottak be a Pfizer-BioNTech vakcinájával, de az orvosok közbelépésének köszönhetően jól van.

Gheorghiţă elmondta: az elmúlt héten 477 orvos és asszisztens, illetve 123 regisztrátor részvételével 167 mobil oltóegységet vetettek be, amelyek, összesen 8351 személyt immunizáltak, főleg Hunyad, Szatmár, Kolozs és Temes megyében, valamint Bukarestben.

Baciu: Románia EU-s viszonylatban a 4. a két dózissal beoltottak arányát tekintve

Románia európai uniós viszonylatban a negyedik helyet foglalja el a két dózissal beoltottak arányát tekintve, globális szinten pedig a 17. ebben a rangsorban – nyilatkozta kedden Andrei Baciu.

Az egészségügyi minisztérium államtitkára rámutatott, április utolsó hetében rekordszámú, 725.400 dózist tartalmazó szállítmány érkezik az országba a BioNTech-Pfizer koronavírus elleni oltóanyagából. Májusban hetente 697.320 adagot kap Románia ebből a vakcinából, kivéve az utolsó hetet, amikor – a szállítási ütemterv szerint – 1.091.610 dózis érkezik majd.

A Moderna oltóanyagából 513.600, az AstraZenecáéból 1.047.962 dózis érkezik májusban, a Johnson & Johnsonnak pedig 518 ezer adagot kellene szállítania az ütemterv szerint.

Így májusban összesen 5.962.022 adag koronavírus elleni oltás érkezik Romániába, és hasonló mennyiség várható júniusra is – magyarázta a szakember.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás
Hozzászólások