Keresztény-havason gyülekeznek a városiasodó medvék
Mircea Fechet, Románia környezetvédelmi minisztere egyik legutóbbi nyilatkozatában m...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tanügyi törvényt nem szabad többé puzzle-ként kezelni, amelynek elemei folyamatosan változnak – hangsúlyozta hétfőn Klaus Johannis államfő, hozzátéve, hogy „egyeseket” ezúttal is váratlanul ért a tanévkezdés.
„Sok olyan tanuló van Romániában, akik tankönyvek nélkül kezdik a tanévet, vagy olyan épületekben, amelyek a legelemibb követelményeknek sem tesznek eleget. Úgy tűnik, hogy a tanévkezdés egyeseket minden alkalommal váratlanul ér. Mindegyik kormány csak vonogatja a vállát, és az előző kormányra mutogat. Így azonban nem fognak javulni a dolgok. Oda jutottunk, hogy 2017-ben rég idejétmúlt megoldásokhoz folyamodunk mentőövként, mint például az egységes tankönyv vagy a helyi szinten valamilyen problémákkal szembesülő eljárások újbóli központosítása” – fogalmazott az elnök a fővárosi Gheorghe Şincai Főgimnázium tanévnyitó ünnepségén mondott beszédében.
Az államfő hozzátette: csak idén három olyan törvénykezdeményezést küldött vissza a parlamentnek megfontolásra, amelyek „az egyébként is zavaros és nehézkes” tanügyi törvény módosítását célozták. „A tanügyi törvényt nem szabad többé puzzle-ként kezelni, amelynek elemei folyamatosan változnak” – mutatott rá az elnök. Johannis kiemelte, egyik legfőbb prioritása a gyermekközpontú, kiszámítható oktatási rendszerre épülő, művelt Románia létrehozása. Mint mondta, függetlenül attól, hogy miként fejlődik az elkövetkezőkben a gazdaság, vagy hogyan alakul az országos oktatási stratégia, néhány sürgető kihívásra már most válaszolni kell.
„Bár szeretjük azt hinni, hogy az írástudatlanság problémáját már a ’60-as évek óta megoldottnak tekinthetjük, nagyon sokan funkcionális analfabétákként fejezik be az iskolát, vagyis tudnak olvasni, de nem értik meg az írott szöveget. Egy másik súlyos probléma az iskolaelhagyás, amely az utóbbi években aggasztó méreteket öltött, az Európai Unió országai között élen járunk e tekintetben. Ezt nem engedheti meg magának a román társadalom. Egyáltalán nem segítünk a helyzeten azzal, hogy a központi hatóságok a helyi hatóságokat, az egyik kormány a másikat, vagy az iskola a családot okolja. Az sikeres oktatási rendszer az egyetlen járható út, a rendszer kudarca visszafejlődésre ítélhet bennünket” fejtette ki véleményét az államfő.
Johannis a szülőket arra intette, bátorítsák és támogassák gyermekeiket, segítsék őket felelős felnőttekké válni. A tanulóknak azt tanácsolta, hogy a tananyagon túlmenően minél több területen fejlesszék magukat, szélesítsék látókörüket, legyenek toleránsak és nyitottak az újra, tudatosítsák állampolgári jogaikat és felelősségeiket egyaránt.
Liviu Pop tanügyminiszter hétfőn a Máramaros megyei Alsóvisón vett részt az ünnepélyes tanévkezdésen. Mint fogalmazott: a minőségi oktatást a jól felkészült tanárok, az aktualizált tantervek és a megfelelő infrastruktúra biztosítja. Pop elmondta: európai alapokból több mint 60.000 tanárt fognak kiképezni az új tanterv elvárásainak megfelelően, és két éven belül minden iskolába bevezettetik az internetet. „A következő két évben minden esély megvan rá, hogy megújuljon az oktatás, az emberek vissza fogják nyerni a romániai oktatásba vetett bizalmukat” – mondta a tárcavezető.