Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Holló a hollónak…

Holló a hollónak… Románia

Tegnap a képviselőház elutasította, hogy a DNA bűnvádi eljárást indítson Eugen Bejinariu szociáldemokrata képviselő ellen, akit hivatali visszaéléssel gyanúsítanak az egykori Năstase-kormány tagjait érintő, úgynevezett Microsoft-ügyben. Az államfő nem hagyta szó nélkül a döntést.

 

A 2000-től 2004-ig hatalmon lévő Năstase-kabinet volt kormányfő titkárának kiadatását már tavaly novemberben kérte a DNA, a választási kampány idején megrendezett korábbi szavazáson azonban a parlament már nem volt határozatképes. Azóta Bejinariu újabb mandátumot – és mentelmi jogot – szerzett. A törvényhozói képviseleti megbízással rendelkező volt miniszterek ellen csak a ház jóváhagyásával indítható bűnvádi eljárás. A titkos voksoláson 183 képviselő ellenezte, 88 pedig támogatta Bejinariu kiadását.

A jobbközép ellenzék pártjai a vita során azzal vádolták a szociálliberális kormánykoalíciót, hogy a mentelmi jog mögé bújtatja korrupciógyanúba keveredett politikusait, holott azok ártatlanságáról vagy bűnösségéről szerintük nem a törvényhozásnak, hanem az igazságszolgáltatásnak kellene döntenie. Az ellenzéki pártok bejelentették, hogy a titkos voksoláson szavazatukat látható módon adják le. Márton Árpád, az RMDSZ frakcióvezető-helyettese emiatt a házszabály megsértésével vádolta az ellenzéket.

– Azáltal, hogy megtagadta Eugen Bejinariu mentelmi jogának megvonását, a parlamenti többség ismét bizonyságot tett az igazságszolgáltatással szembeni megvetéséről – nyilatkozta az Agerpres-nek Mădălina Dobrovolschi elnöki szóvivő. – Megengedhetetlen, hogy a képviselők és szenátorok bíráknak adják ki magukat, és szavazással döntsenek az igazságszolgáltatási folyamat meggátolásáról.

A szóvivő hozzátette, Klaus Johannis államfő több ízben is hangot adott ama meggyőződésének, miszerint kizárólag a bírák hatáskörébe tartozik egy személy bűnösségének vagy ártatlanságának megállapítása, és ez az elv nem képezheti alku tárgyát. „Az, hogy a parlamenti többség figyelmen kívül hagyja a jogállamiság alapját képező irányelveket, oda vezet, hogy tovább csökken az állampolgároknak a törvényhozásba vetett bizalma”.

Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök szerint reagált Johannis állásfoglalására. „Ezek nehéz szavak. Ha az elnök úr azt szeretné, hogy legyünk partnerek az alkotmány módosítására irányuló kezdeményezésben, ahogyan azt 2014 novemberében, a választási kampányában állította, mi örömmel módosítjuk az alaptörvényt, és többek között töröljük a mentelmi jogra vonatkozó előírást is” – mondta. Arra a kérdésre, hogy szerinte a parlament tegnapi döntése ronthat-e az ország megítélésén, a PSD-elnök így válaszolt: „Nem tudom, meglátjuk, de végső soron az is fontos, hogy milyen törvényeket fogadunk mi itt el”.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás