Ilyen napi adatokal iskolat akarnak nyitni, gondolkoznak-e???
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A járványügyi intézkedési terv leszögezi, a megyei tanfelügyelőségek a szeptember 7-i járványügyi adatok, valamint az egyes tanintézetekben rendelkezésre álló infrastruktúra figyelembe vételével javaslatot tesznek a megyei vészhelyzeti bizottságoknak arra vonatkozóan, hogy mely forgatókönyv alapján kezdődjön el a tanév az egyes iskolákban.
A megyei vészhelyzeti bizottságoknak szeptember 10-éig kell közölniük az iskolakezdési forgatókönyvvel kapcsolatos döntést. Ennek meghozatalakor az elmúlt 14 napban jegyzett, ezer lakosra számított új esetek számának összegét veszik figyelembe – mutat rá a dokumentum.
Ha egy iskolában igazolnak egy vagy több koronavírusos megbetegedést, elrendelhető, hogy az adott osztály vagy az egész iskola térjen át az online oktatásra 14 napig.
Amennyiben három esetet igazolnak három különböző osztályban, 14 napra felfüggesztik az oktatást az érintett tanintézetben.
Ha pedagógus fertőződik meg, kötelessége tájékoztatni erről az iskola vezetőségét, amely értesíti a közegészségügyi igazgatóságot, ez pedig elkezdi a járványügyi vizsgálatot, majd az iskolaigazgatóval együtt megvizsgálják a tanintézmény helyzetét, és annak függvényében, hogy hány osztályban tartott órát a pedagógus és hány kollégájával lépett kapcsolatba, felfüggeszthetik az oktatást egy vagy több osztályban, illetve az egész iskolában.
A tervezet rendelkezik arról is, hogy valamennyi oktatási intézménynek azonosítania kell a rendelkezésére álló és az oktatási folyamatban használható termeket, illetve egy olyan helyiséget, ahol elszigetelhetik a fertőzésgyanús személyeket.
A tantermekben biztosítani kell a tanulók közötti egyméteres védőtávolságot, illetve – ha erre nincs lehetőség – a padok védőfallal történő elválasztását.
Az iskola vezetőségének ki kell jelölnie az alkalmazottak közül egy személyt, aki a koronavírus-járvány elleni védekezést koordinálja, és aki állandó kapcsolatban áll majd az iskola egészségügyi személyzetével, a tanfelügyelőséggel, az egészségügyi igazgatósággal és a helyi hatóságokkal.
„A tanulók közötti érintkezést korlátozni kell várakozási zónák kijelölésével, a védőtávolság betartásának biztosítása érdekében. Az iskola bejáratánál, a folyosókon és az osztályok bejáratánál is kézfertőtlenítő szert kell elhelyezni a gyakori fertőtlenítés megkönnyítése érdekében” – áll a tervezetben.
A tantermen belüli mozgást és/vagy szoros kontaktust feltételező gyakorlati feladatokat kerülni kell, ugyanakkor a tanulók nem költözhetnek át egy-egy óra erejéig saját tantermükből laborokba.
Mind a tanulóknak, mind a pedagógusoknak védőmaszkot kell viselniük óra közben és szünetben is, ha az iskola épületében tartózkodnak.
Javasolt, hogy – ahol erre lehetőség van – osztályonként eltérő időintervallumokat szabjanak meg az órák közötti szünetre a mosdókban és az iskolaudvaron egy időben jelen levő tanulók számának korlátozása érdekében. Ugyanakkor javasolt több időintervallumot megszabni és több bejáratot kijelölni az iskolába érkezők számára. „A gyerekeknek meg kell tanítani, hogy ne öleljék meg egymást, ne érintsék meg egymás kezét, ne tartózkodjanak közel egymáshoz. Továbbá tilosak a testi érintkezést igénylő és a labdajátékok, valamint az olyan tevékenységek, amelyek során kézről kézre adnak tárgyakat” – jegyzik meg a tervezet kidolgozói.
A tornateremben tartott testnevelésóráknak „olyan tevékenységekre kell korlátozódniuk, amelyek nem feltételeznek közepes vagy magas intenzitású aktivitást, kötelező módon biztosítva az 1,5 méteres védőtávolság betartását, mely esetben nem szükséges a védőmaszk viselése”.
Az órák közötti szünetekben nyílt térben is kötelező a védőmaszk viselése az olyan zsúfolt helyeken, ahol nem biztosítható az egyméteres védőtávolság betartása. Az óvodások esetében nem kötelező a maszk viselése – szögezi le a tervezet.
A dokumentum rendelkezik arról is, hogy a szülőknek naponta fel kell mérniük gyermekük egészségi állapotát, és amennyiben láza van, köhög, nehézlégzéssel küzd, vagy hányás, hasmenés lép fel nála, ne vigye iskolába, és értesítse a családorvost vagy a sürgősségi szolgálatot. Ha a gyereknél nap közben, az iskolában jelentkeznek a tünetek, azonnal vigye haza és tájékoztassa a családorvost vagy a sürgősségi szolgálatot. A szülőknek kötelességük értesíteni a tanintézetet, ha a gyerek a következő okok miatt hiányzik az iskolából: a koronavírus jellegzetes tüneteit észlelték nála; SARS-Cov2-vel diagnosztizálták; a tanuló igazoltan fertőzött személy közvetlen kontaktja, ezért karanténban van.
A kockázati csoportokba tartozó tanulók (súlyos légúti betegségben vagy 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők, súlyosan elhízottak, gyulladásos, autoimmun betegségekkel küzdők, ritka betegségekben, örökletes anyagcsere-betegségekben stb. szenvedők) kezelőorvosuk jóváhagyásával és ajánlása alapján, illetve szülői hozzájárulással térhetnek vissza az iskolába. Esetükben a tanintézet képviselőinek – szükség esetén – biztosítaniuk kell a távoktatást vagy a fokozott biztonsági körülmények közötti oktatást.
A tervezet szerint ugyanakkor az első iskolai napon az óvodásoknak, iskolásoknak, pedagógusoknak és a kisegítő személyzet tagjainak egyéni felelősségvállalási nyilatkozattal kell jelentkezniük az iskolában. E kötelezettségről az iskoláknak kell értesíteniük a szülőket. A nyilatkozatokat az első tanórán kell átadni a pedagógusnak, aki majd továbbítja azokat az iskolaorvosnak vagy az erre kijelölt személynek.
Egészségi problémák okozta hiányzás esetén a gyerekek kizárólag orvosi igazolással térhetnek vissza az iskolába, amelyben kötelező módon szerepelnie kell a diagnózisnak – írja még elő a dokumentum.
(Agerpres)
Ilyen napi adatokal iskolat akarnak nyitni, gondolkoznak-e???
A gyerekek az iskolaba elsosorban a tarsadalmi erintkezest, tarsadalmi elhelyezkedest, kapcsolat teremtest, baratkozast tanuljak meg. Ha ezeket elveszik toluk akkor tanulni otthon is lehet. Sot meg tobbet is tanulnak otthon hisz nincsen sok kulso stimulacio ami elterelne a figyelmuket a leckerol. A maszkrol meg ne is beszeljek. Sajat gyerekeinket akarjuk legyengiteni? Betegge tenni azzal hogy a sajat elhasznalt leheletukkel mergezik magukat? Sport, megeroltetest nem szabad? Akkor a kovetkezo nemzedek immuno deficiens, magukba fordulo, tarsadalmi kapcsolat teremtesre keptelen nemzet lesz?
Kotelezo tavolsag, maszk stbb…… es szepen orak utann a gyerekek egyutt bandaznak, bicajoznak, osszegyulnel, es jol erzik magukat, masnap az iskolaban megint kezdodik a bohockodas, en ezt nem ertem mire jo! Adjak vissza az igazi eletunket, adjak vissza, az emberi meltosagunkat, emberi szabadsag jogainkat! Az ember tarssas leny, nem lehet elszigetelni, bem lehet egy burokba bezarni.
Van benne igazság, de… ki zár burokba? Találkozni, beszélgetni lehet. Kb. mindent lehet, csak lehetőleg ne testközelben bárkivel. Ez az egész sajnos senkinek nem jó és nem lehet csak úgy visszatérni a régi világhoz. Ez van, együtt kell éljünk vele, vagy egy ideig, vagy örökké. Illetve vissza is lehet térni a régi szokásokhoz, vállalva az esetleges következményeket.
Az elmebeteg elöljárók át kellene maszkban tartani napi 6 – 8 órát nem az ártatlan gyerekeket. Szülők ki kell vonulni az utcára!
Nyissák már ki azokat az összevissza másolt dolgozataikat és keressenek benne valami ésszerű receptet, aminek magukat, rokonaikat és egyáltalán bárkit alávethetnének, anélkül hogy, politikai versengés tárgyává legyen. Az első 10 – 13 éves iskola, aminek hosszabb része kötelező, egyelőre megnyithatatlannak mutatkozik. Dumával lehet, de a járványt tettekkel lehet korlátozni, az nem mélyedhet a gyermek testébe – lelkébe.
Ez a beszéd itt van elvárås,és az új oktatási rendszer nyolcadikosai? azokkal mi a helyzet mert szegény gyerekek még a nyolc év alatt részlegesen vagy egyáltalán nem jutottak tankönyvhöz a drága honatyákat senki nem vonja felelősségre most is a szülő húzza meg a gyerek a rövidebbet?